Ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հետ պետք է հաշվի նստեն ամբողջ աշխարհում: Այս մասին հոկտեմբերի 2-ին ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի ԱԺ փոխխոսնակ, ՀՀԿ մամուլի քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա հիշեցրեց, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովում ունեցած ելույթում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը նկատեց, որ վերջին 70 տարիներին ՄԱԿ-ի անդամների թիվը 51-ից հասել է 193-ի՝ ժողովուրդների ինքնորոշման, սեփական պետականությունը ստեղծելու եւ սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրավունքի շնորհիվ:
«Պարոն նախագահն ընդգծեց այդպիսի իրավունքի՝ որպես հիմնարար իրավունքներից մեկի արշավը»,- հավելեց Շարմազանովը:

YEREVAN. - The right of people to self-determination must be considered in the whole world, Eduard Sharmazanov, spokesman of Armenia’s ruling Republican Party of Armenia (RPA) and Vice President of parliament told Armenian News – NEWS.am after the session of the RPA Supreme body today.
According to Sharmazanov, Armenia’s President noted in his speech that during the recent 70 years, the number of UN states grew from 51 to 193 thanks to the peoples’ right to self-determination and that of disposing of their own destiny.
“Mr. President stressed the victorious march of the right to self-determination as one of the fundamental rights,” he said.