Ավանդների տոկոսադրույքների աճի պարագայում 2015 թվականին կվերականգնվեն դրամով ավանդների ծավալները։ Այդ մասին խորհրդարանում հայտարարել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը՝ ներկայացնելով 2014թ. դրամավարկային քաղաքականության մասին հաշվետվությունը։
Նրա խոսքով, 2014թ. դեկտեմբերին դրամային ավանդների տոկոսադրույքների միջին ամսական մակարդակը կազմել է 11.9%` սեպտեմբերի համեմատ աճելով 0.2 տոկոսային կետով: Արտարժութային ավանդների միջին ամսական տոկոսադրույքը դեկտեմբերին կազմել է 8.2%՝ սեպտեմբերի համեմատ աճելով 1.3 տոկոսային կետով, իսկ միջին եռամսյակային ցուցանիշը նախորդ եռամսյակի համեմատ աճել է 0.2 տոկոսային կետով և կազմել 7.2%:
Դրամային ավանդների ծավալները եռամսյակի ընթացքում նվազել են 7.4%-ով. նվազման գերակշիռ մասը բաժին է ընկել դրամով ցպահանջ ավանդներին, որոնք նվազել են 11.3%-ով, ժամկետային ավանդների նվազումը կազմել է 4.8%:
Ավանդների տոկոսադրույքների աճի պարագայում 2015 թվականին կվերականգնվեն դրամով ավանդների ծավալները: Արտարժութային ավանդները եռամսյակի ընթացքում աճել են 17.2%-ով՝ պայմանավորված հիմնականում ցպահանջ ավանդների աճով: Եթե բացառենք չորրորդ եռամսյակում փոխարժեքի արժեզրկումը, ապա ավանդների ծավալները մնացել են գրեթե անփոփոխ՝ ցպահանջ ավանդների աճը զուգակցվել է ժամկետային ավանդների նվազմամբ:

В условиях роста ставок по драмовым депозитам в 2015 г, должны вырасти и вклады в драмах. Об этом заявил в парламенте Армении 5 октября зампред Центробанка Армении Нерсес Ерицян, представляя отчёт о денежно-кредитной политике ЦБ за 2014 г;
В декабре 2014 г среднемесячный уровень драмовых вкладов составил 11.9%. За квартал (т. е. в сравнении с сентябрём) он вырос на 0.2 процентного пункта.
Среднемесячная ставка валютных вкладов составила 8.2% и за квартал выросла на 1.3 процентного пункта.
Драмовые вклады за квартал снизились на 7,4%, в основном за счёт вкладов до востребования, которые снизились на 11,3%.Снижение срочных вкладов составило 4,8%.
По ожиданиям ЦБ, в условиях роста ставок по вкладам в 2015 г, восстановится и портфель депозитов.
Портфель валютных вкладов за IV квартал 2014 г вырос на 17,2%, тоже в основном за счёт вкладов до востребования.
Если исключить спад курса национальной валюты в конце 2014 г, то портфель вкладов остался почти неизменным: росли вклады до востребования, сокращались – срочные.