Ամերիկացի լուսանկարիչ Ռոբերտ Մեփլթորփի «Պոլիեսթերե կոստյումով տղամարդը» լուսանկարը աճուրդի ժամանակ վաճառվել է 478 հազար դոլարով։ Այս մասին հայտնել է Sotheby's աճուրդի տան ներկայացուցիչը։
Անցյալ դարի ամենահայտնի լուսանկարներից մեկի նախնական գինը կազմել է 250-350 հազար դոլար։ «Այն ժամանակ, երբ արվել է այս լուսանկարը՝ 1980թ., այն իրոք ավանգարդային էր, սակայն այսօր նույնպես չի կորցրել իր արդիականությունը»,- ասել է Sotheby's-ի ներկայացուցիչ Քրիստոֆեր Մահոունին։ Լուսանկարում պատկերված է սեւամորթ մի տղամարդ՝ Մեփլթորփի սիրեցյալը։ Մարդու գլուխը չի երեւում, առաջին պլանում նրա առնանդամն է, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Մահոունիի տվյալներով՝ լուսանկարչական աճուրդի մի քանի օրվա վաճառքի ընդհանուր ծավալները կազմել են 3.3 մլն դոլար։ «Պոլիեսթերե կոստյումով տղամարդը» դարձել է այս սեզոնի ամենաթանկ լոտը եւ Մեփլթորփի երկրորդ ամենաթանկ լուսանկարը։ Այս սեւ-սպիտակ լուսանկարը վերջին անգամ վաճառքի էր հանվել 23 տարի առաջ եւ վաճառվել էր 9.9 հազար դոլարով։
Ռոբերտ Մեփլթորփը հռչակ էր ձեռք բերել իր էրոտիկ լուսանկարների շնորհիվ։ Նա մահացել է 42 տարեկանում՝ 1989թ. ՁԻԱՀ-ից։

Снимок «Мужчина в костюме из полиэстера» скандального американского фотографа Роберта Мэпплторпа продан за 478 тысяч долларов. Об этом сообщил представитель аукционного дома Sotheby's.
Первоначальная оценочная стоимость одной из самых известных фотографий прошлого века составила 250-350 тысяч долларов. «В то время, когда сделан снимок — в 1980 году — он был, действительно, авангардным, но и сегодня он продолжает оставаться не менее актуальным», — сказал руководитель отдела фотографий Sotheby's Кристофер Махоуни. На снимке изображен темнокожий мужчина в костюме — любовник Мэпплторпа. Головы человека не видно, на первом плане его пенис, передает ТАСС
По данным Махоуни, за несколько дней фотографических торгов общий объем продаж составил 3,3 миллиона долларов. «Мужчина в костюме из полиэстера» стал самым дорогим лотом этого сезона и второй по дороговизне работой Мэпплторпа. В последний раз этот черно-белый снимок выставлялся на торги 23 года назад. Тогда его приобрели за 9,9 тысячи долларов.
Роберт Мэпплторп получил скандальную известность за свои эротические фотографии. Он умер в 1989 году от осложнений, вызванных СПИДом, в возрасте 42 лет.