Գերմանիայի կառավարությունը պարբերաբար տեղեկություններ է ստանում այն մասին, որ Մերձավոր Արեւելքից ժամանած փախստականների շրջանում կարող են իսլամիստ արմատականներ լինել։ Այս մասին հայտնել է Գերմանիայի ՆԳ նախարար Թոմաս դե Մեզիերը գերմանական Funke մեդիախմբի թերթերում հրապարակված հարցազրույցում։
«Օտարերկրյա հատուկ ծառայությունները տեղեկություններ են տրամադրել, որ փախստականների շարքերում ահաբեկիչներ կան։ Մենք լուրջ ենք վերաբերվում այդ տեղեկություններին եւ ստուգում ենք դրանք։  Մինչ այս պահը դրանք չեն հաստատվել»,- ասել է նախարարը։
Մեզիերի խոսքով՝ տեղի պետական անվտանգության մարմինները լուրջ աշխատանք են տանում, որի շնորհիվ Գերմանիայում վերջին տարիներին լուրջ ահաբեկչություններ չեն եղել։ «Ոչ ոք չի կարող լիովին բացառել, որ ինչ-որ պահի հակառակը չի կատարվի»,- ասել է նախարարը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Նախարարը նաեւ անհանգստություն է հայտնել Գերմանիայում փախստականների նկատմամբ բռնության աճի կապակցությամբ։ «Այս տարի ընդհանուր առմամբ գրանցվել է փախստականների ապաստանների վրա հարձակվելու 490 դեպք։ Անցյալ դարի այդ թիվը 200 էր»,- ասել է Մեզիերը։

Правительство ФРГ регулярно получает данные, согласно которым среди прибывающих тысячами беженцев с Ближнего Востока, могут быть исламские радикалы, готовые совершить теракт. Об этом заявил министр внутренних дел Германии Томас де Мезьер в интервью, опубликованном в газетах немецкой медиагруппы Funke.
«Сведения от иностранных спецслужб, что в рядах беженцев есть террористы, были и есть, - отметил глава внутриполитического ведомства. - Мы серьезно относимся ко всем поступающим сведениям и проверяем их. До сих пор они не подтвердились».
По его словам, Германия, как и прежде, находится «в центре внимания международного терроризма». Он указал на серьезную работу местных органов госбезопасности, благодаря которой в ФРГ в последние годы не было совершено серьезных террористических актов. «Никто не может полностью исключать, что когда-нибудь произойдет по-другому», - сказал министр, передает ТАСС
Кроме того, де Мезьер выразил обеспокоенность в связи «с резким ростом насилия" по отношению к беженцам в Германии. «В общей сложности в этом году было зафиксировано 490 нападений на приюты для соискателей статуса беженца», - сказал министр. По итогам прошлого года это число равнялось примерно 200.