Մյանմարի ընդդիմության առաջնորդ, խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Աու Սան Սու Չժին իր համախոհներին նախազգուշացրել է նոյեմբերի 8-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում հնարավոր սադրանքների մասին։ Այս մասին գրում է Myanmar Eleven թերթը, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
«Մարդիկ պետք է զգոն լինեն ընտրությունների օրը։ Կարող են դիտավորյալ կազմակերպված անկարգություններ լինել»,- ասել է Սու Չժին։ Նրա ղեկավարած «Հանուն ժողովրդավարության ազգային լիգա» կուսակցությունը, կանխատեսումների համաձայն, Մյանմարի խորհրդարանական ընտրություններում ֆավորիտներից մեկն է համարվում։
Նշենք, որ Մյանարի օրենսդրության համաձայն՝ նոր նախագահը ընտրվելու է իր շարքերի պատգամավորների կողմից։ Գործող Սահմանադրությունը նախատեսում է, որ այդ պաշտոնին չեն կարող հավակնել այլ պետության քաղաքացի հանդիսացող ազգականներ ունեցող թեկնածուները։ Սու Չժիի որդիները Բրիտանիայի քաղաքացիներ են, սակայն նա հայտարարել է, որ ամեն դեպքում պատրաստվում է ղեկավարել երկիրը։

Лидер оппозиции Мьянмы и лауреат Нобелевской премии мира Аун Сан Су Чжи предупредила своих сторонников о вероятных провокациях на выборах в парламент страны в день голосования 8 ноября. Об этом в понедельник сообщает издание Myanmar Eleven, передает ТАСС
«Люди должны быть начеку в день выборов. Могут произойти намеренно организованные беспорядки. Позвольте мне предупредить вас. Проведение выборов мирно имеет огромное значение для всех нас», - заявила Су Чжи. Ее партия «Национальная лига за демократию», по прогнозам политологов и наблюдателей, является одним из фаворитов на победу в парламентской кампании в Мьянме.
Согласно местному законодательству, новый президент Мьянмы будет избран депутатами из своих рядов. В соответствии с действующей конституцией, на высший пост в государстве не могут претендовать кандидаты, имеющие родственников - граждан других государств. Это положение служит препятствием для Су Чжи, но она, тем не менее, уже заявила, «все равно возглавит страну». Известная оппозиционерка, которая около 20 лет провела под домашним арестом, является вдовой британского ученого, а двое их сыновей имеют британское подданство и живут в Лондоне.