Հայկական հուշարձանները պետք է լիովին պատրաստ լինեն զբոսաշրջիկների այցելությունների համար։ Այս մասին նոյեմբերի 20-ին՝ «Իմ Հայաստան» ծրագրի միջոցառումների մեկնարկին, ասել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը։
Նրա խոսքով՝ պետությունները շատ հաճախ հետաքրքրվում են մշակութային զբոսաշրջության զարգացմամբ, քանի որ հասկանում են, որ դա այս կամ այն երկրի հետ կապերի զարգացման ուղղությամբ լուրջ պոտենցիալ է։ Անդրադառնալով «Իմ Հայաստան» ծրագրին, որն ուղղված է երկրում մշակութային զբոսաշրջության զարգացման միջոցով Հայաստանի ազգային մշակույթի պահպանմանը, նախարարը նշեց. «Այդ համագործակցությունը սկսվել էր այն բանից հետո, երբ մշակվել էր Մեղրիի ուղղությամբ զբոսաշրջության զարգացմանը վերաբերող կոնցեպցիան։ Ծրագիրը մշակելիս մենք չէինք ենթադրում, որ այն կընդլայնվի. ծրագրով հետաքրքրված են միանգամից մի քանի կազմակերպություն»։ Ծրագրի իրականացման գործընթացը, ըստ նախարարի, բաղկացած է լինելու մի քանի փուլից։
«Մենք հույս ունենք, որ ծրագրում ընդգրկված հուշարձանները կվերանորոգվեն, կստեղծվեն հուշարձանները սպասարկող ենթակառուցվածքներ։ Մենք ուշադրություն ենք դարձնում բոլոր խնդիրներին։ Ես չեմ հիշում ինչ-որ ծրագիր, որին այդքան մեծ ուշադրություն կհատկացվեր պետության կողմից»,- ասել է Հասմիկ Պողոսյանը։
Նշենք, որ «Իմ Հայաստան» ծրագիրն իրականացվում է USAID-ի եւ Սմիթսթոնի ինստիտուտի հետ համագործակցության շրջանակներում։

Армянские памятники должны быть полностью готовы к посещениям туристов. Об этом заявила в беседе с журналистами 20 ноября в рамках мероприятия по старту программы «Моя Армения» министр культуры Асмик Погосян.
Государства, по ее словам, очень часто интересуются развитием культурного туризма, так как осознают, что это – серьезный потенциал в направлении развития связей с той или иной страной. Касаясь  программы «Моя Армения», которая нацелена на стимулирование сохранения национальной культуры Армении посредством развития культурного туризма в стране, Погосян отметила: «Это сотрудничество началось с того, что была разработана концепция, касающаяся развития туристического направления Армения – Мегри. При разработке концепции мы не предполагали, что она будет настолько расширяться: программой заинтересовались сразу несколько организаций». Процесс осуществления программы, согласно министру, будет состоять из нескольких этапов.
Что касается связанных с проектом ожиданий, Асмик Погосян подчеркнула: «Мы надеемся, что включенные в программу памятники будут отреставрированы, будут созданы обслуживающие памятники инфраструктуры. В связи с инфраструктурами у нас есть проблемы, например, в случае с храмом Гарни есть проблема дороги. Мы обратили внимание на все проблемы. Я не помню в последние годы какой-либо программы, к которой был бы проявлен столь серьезный подход со стороны государства и частного сектора».
Отметим, что программа «Моя Армения» осуществляется в рамках сотрудничества Агентства международного развития США (USAID) и Смитсонского института.