Կանադան կարող է դասեր քաղել Հայոց ցեղասպանությունից։ Այս մասին կանադական CBC News-ի հետ զրույցում ասել է կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը։ Կանադան հիմա ինքն է վերաիմաստավորում երկրի բնիկների հարցում իր անցյալը, հավելել է նա։
Ռեժիսորը իր կնոջ՝ դերասանուհի Արսինե Խանջյանի հետ  կայցելի Մարդու իրավունքների կանադական թանգարան, որտեղ ելույթ կունենա Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված հիշատակի երեկոյի ժամանակ։
«Ցեղասպանություն վերապրած իմ արմատները հորս կողմից են։  6 տարեկան տատիկիս գտել էին մի գյուղում։ Թե որտեղից է նա, մենք չգիտենք։ Կանադայում մենք հաստատվել էինք Բրիտանական Կոլումբիայի նահանգի Վիկտորիա քաղաքում։ Այնտեղ հայկական համայնք չկար, եւ մենք ոչ ոքի հետ չէինք կարողանում խոսել։ Երբ ես հայտնվեցի Տորոնտոյում, ես հասկացա, որ այդ իրադարձությունների հետեւում պատմության հաստ շերտ կա»,- ասել է Էգոյանը։
Հատկանշական է, որ Կանադան ժամանակին օգնել է Թուրքիայից ժամանած փախստականներին, իսկ ավելի ուշ՝ ճանաչել Ցեղասպանությունը։
Ցեղասպանությունը ժխտողների հետ նա քիչ է հանդիպել։
«Սովորաբար չեն ասում՝ դա տեղի չի ունեցել։ Բայց ասում են՝ ամեն բան չափազանցված է կամ էլ, թե պատմությունը 2 կողմ ունի։ Իհարկե երբ դուք հանդիպում եք ինչ-որ մեկին, ով ամեն  գնով ժխտում է, խոսակցությունից հետո նրա կոշտությունը միայն ավելանում է։
Երբ դուք թուրք երիտասարդների եք հանդիպում, պետք է հասկանաք, որ նրանք դպրոցում դա չեն սովորել։ Նրանցից շատերն անգամ չգիտեն, թե ինչ է տեղի ունեցել»,- նշել է Էգոյանը։
Հարցին, թե երբ չիմացությունը կդադարի արդարացում լինել, նա պատասխանել է. «Աններելի է ուրիշի տառապանքները չհասկանալը։ Հասկանալը մերձեցնում է մեզ մեր նմանների հետ։ Ցավոք, եթե կարելի է անպատիժ ժխտել կատարվածը, մարդուն բնորոշ է հենց այդպես վարվելը։
Պետք է հասկանանք, որ չի կարելի ուղղակի անտեսել այդ հարցը եւ բարեհաջող կերպով մոռացության մատնել։ Մեր առջեւ  մեծ խնդիր է կանգնած, մենք պետք է շատ պահանջկոտ լինենք մեր նկատմամբ, որպեսզի նայենք մեր սխալների աչքերի մեջ»։

Канада может извлечь уроки из Геноцида армян. Об этом заявил канадский режиссёр армянского происхождения Атом Эгоян в интервью канадскому изданию CBC News.
Канада сейчас сама переосмысляет своё прошлое с коренными народами страны, добавил он.
Режиссёр посетит Канадский музей прав человека вместе с супругой, актрисой Арсине Ханджян, где выступит с речью на вечере памяти 100-летия Геноцида армян.
«Пережившие Геноцид у меня в роду - по отцовской линии. Бабушку нашли в деревне шестилетней девочкой, и откуда она, мы не знаем.  В Канаде мы поселились в Виктории, штат Британская Колумбия. Там армянской общины не было, и поговорить об этом было не с кем. Когда я попал в Торонто, я понял, что за этими событиями крупный пласт истории», - сказал он.
Примечательно, добавил он, что Канада в своё время помогла беженцам из Турции и позднее признала Геноцид, заметил режиссёр.
С отрицающими Геноцид он встречался нередко.
«Обычно не говорят: «этого не произошло». Но говорят: «всё это преувеличено», или «я уверен, у истории есть две стороны». Конечно, когда вы встречаете кого-то, кто отрицает во что бы то ни стало, после разговора у него только прибавляется жёсткости.
Когда вы встречаете молодёжь из Турции, нужно понять, что там они не учили это в школах. Многие из них даже не знают, что происходило», - заметил Эгоян.
На вопрос, когда незнание перестает быть оправданием, он ответил:
«Непростительно не понимать чужих страданий. Это понимание сближает нас, людей, с подобными себе.
К сожалению, если можно отрицать сделанное и остаться безнаказанным, человеку свойственно так и поступать.
Нужно понять, что нельзя просто отмести этот вопрос и благополучно забыть. Перед нами как обществом стоит большая задача,  мы должны быть очень требовательны к себе, чтобы взглянуть в упор на свои ошибки».