Քյոլնում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո հոլանդական չորս խոշոր կուսակցությունների երիտասարդ գործիչները որոշել են հանդես գալ ի պաշտպանություն եվրոպացի կանանց: Հունվարի 16-ին Ամստերդամի կենտրոնական Դամ հրապարակում նրանք ակցիա են ծրագրում՝ հատուկ դրես-կոդով: Ե՛վ կանայք, ե՛ւ տղամարդիկ պարտադիր պետք է ներկայանան կարճ կիսաշրջազգեստով: Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Այդ կերպ ակցիայի կազմակերպիչները մտադիր են ոչ միայն համերաշխություն հայտնել կանանց, այլեւ դժգոհություն արտահայտել Քյոլնի քաղաքապետ Հենրիետա Ռեկերի հայտարարության առիթով: Ամանորի գիշերը հիմնականում արաբական արտաքինով երիտասարդների կողմից հարյուրավոր կանանց թալանից եւ բռնության ենթարկվելուց հետո քաղաքապետը թույլ սեռի ներկայացուցիչներին առաջարկել էր «պարզած ձեռքի հեռավորությամբ» հեռու մնալ անծանոթներից: Այս խորհուրդը վրդովել է երիտասարդությանը:
«Ոչ թե կանայք, այլ տղամարդիկ պետք է հեռու մնան: Շատ հաճախ սեռական բռնության մեղքը բարդում են հենց կանանց վրա: Բայց դա խնդրի լուծում չէ: Կարճ շրջազգեստերը մեղավոր չեն»,- Facebook-ում գրել են երիտասարդ գործիչները՝ բոլոր ցանկացողներին կոչ անելով միանալ իրենց ակցիային:

После событий в Кельне молодые политики четырех крупных голландских партий решили вступиться за европейских женщин. Для этого 16 января на центральной площади Дам в Амстердаме они запланировали акцию со специальным дресс-кодом. В частности, обязательной как для женщин, так и для мужчин станет мини-юбка.
Таким образом организаторы намерены не только проявить свою солидарность с женщинами, но и выразить недовольство заявлением мэра Кельна Генриетты Рекер. После того, как в новогоднюю ночь сотни женщин были ограблены и подверглись домогательствам со стороны молодых людей в основном арабской внешности, градоначальница предложила представительницам слабого пола «держаться на расстоянии вытянутой руки» от незнакомцев. Этот совет возмутил молодежь.
«Не женщины, а мужчины должны держаться на расстоянии вытянутой руки. Слишком часто вину за сексуальное насилие возлагают на самих женщин. Но это не решение проблемы. Мини-юбки не виноваты», - написали молодые политики-мужчины на своей странице в соцсети Facebook с призывом ко всем желающим присоединиться к акции, сообщает ТАСС.