Ռուսաստանում բնակվող Նորայր Շեհյան իր ընկերներից եւ ծանոթներից տասնյակ միլիոնավոր ռուբլիներ է պարտք վերցրել։ Նրա ասելով՝ գումարն իբր թե անհրաժեշտ է եղել բիզնեսի համար։ 15 տարի շարունակ նա խաբել է իր մտերիմներին՝ խոստանալով ամեն բան վերադարձնել, փոխանցում է ՆՏՎ-ն։
Շեհյանի զոհերից մեկը Ռուսաստանի հայերի միության փոխնախագահ, պրոֆեսոր Գերման Անանյանցն է եղել։ Նրանք ծանոթացել են 30 տարի առաջ։ Երբ Շեհյանը նրանից գումար էր խնդրել, Անանյանցը առանց մտածելու համաձայնել էր։ Տեխնիկական գիտությունների թեկնածուն նրան 6 մլն 250 հազար ռուբլի էր տվել եւ  նոր մեքենա։
Այդ ամենը նախատեսված էր Բելառուս կաթնամթերք արտահանելու համար։ Պրոֆեսորին խոստացել էին վերադարձնել ոչ միայն գումարը, այլ նաեւ տոկոսները։ Շեհյանին գտել էին Մոսկվա-Մինսկ գնացքի մեջ եւ ձերբակալել։

Norayr Shehyan, who resides in Russia, had borrowed tens of millions of rubles from his friends and acquaintances.
In his words, the money was needed for business.
In reality, however, Shehyan deceived his friends for fifteen years promising to return everything, according to NTV television of Russia.
One of Shehyan’s “victims” was the Vice Chairman of the Union of Armenians of Russia, Professor German Ananyants, who had given him 6 million 250 thousand rubles (approx. US$79,137) plus a new car.
All this was planned for dairy exports to Belarus.
Ananyants was promised that not solely the borrowed money, but also its interest would be returned to him.