Հայաստանում առեւտրի համար խոչընդոտ է ի հայտ եկել՝ մեքենաների ներկրման ժամանակ ֆիզիկական անձանցից գանձվող ԱԱՀ-ն: Այս մասին փետրվարի 8-ին կայացած Մոսկվա-Աստանա-Երեւան մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի՝ մակրոէկոնոմիկայի եւ ինտեգրման հիմնական ուղղությունների գծով կոլեգիայի անգամ (նախարար) Տատյանա Վալովայան:
«Մենք այդպիսի խոչընդոտ ունեինք Ղազախստանում, որը հետագայում վերացվեց: Բայց հիմա այն հայտնվել է Հայաստանում: Եվ այս խնդիրը ցույց է տալիս, թե որքան կարեւոր է մեզ համար հետեւել ոչ սակագնայի առեւտրային խոչընդոտների դեպքերին»,- հավելեց Վալովայան:
Կան դեպքեր, երբ գանձումներն ու սահմանափակումներն օրինական բնույթ են կրում, սակայն բազմաթիվ գանձումներ հստակ կերպով արգելված են: Ըստ նախարարի, 2015 թվականին այդպիսի 80 խոչընդոտ է վերացվել, որոնք կիրառում էին ԵՏՄ անդամ տարբեր պետություններ:
Ավելի արդյունավետ մոնիթորինգի համար որոշվել է ներքին շուկաների թղթապանակներ կազմել: Այդ խնդիրըն կստանձնի Հայաստանից ԵՏՀ անդամ Կարինե Մինասյանը:

Armenia has developed a trade barrier – VAT from natural persons upon car import.
Tatyana Valovaya, Member of the Board (Minister) of the Eurasian Economic Commission in charge of the main directions of the EEC integration and macroeconomics, told the aforementioned to journalists at the Moscow-Astana-Yerevan press-conference today.
“We had such a barrier in Kazakhstan, which we later removed, but another one has now appeared in Armenia. And this shows how important it is for us to watch out for cases of non-tariff trade barriers,” Volovaya added.
In the absence of tariff barriers in the single trade space, it still remains possible to apply non-tariff barriers not allowed by the Eurasian Union rules.
There are cases when seizure or limitations can be legal, but many of them are very clearly prohibited, she said. In 2015, 80 of such barriers applied by different EEU republics were removed.
In view of a more effective monitoring, decision was made to keep a file on domestic markets. EEC Armenian member Karine Minasyan will be in charge of this task.