Հայաստանում առեւտրի համար խոչընդոտ է ի հայտ եկել՝ մեքենաների ներկրման ժամանակ ֆիզիկական անձանցից գանձվող ԱԱՀ-ն: Այս մասին փետրվարի 8-ին կայացած Մոսկվա-Աստանա-Երեւան մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի՝ մակրոէկոնոմիկայի եւ ինտեգրման հիմնական ուղղությունների գծով կոլեգիայի անգամ (նախարար) Տատյանա Վալովայան:
«Մենք այդպիսի խոչընդոտ ունեինք Ղազախստանում, որը հետագայում վերացվեց: Բայց հիմա այն հայտնվել է Հայաստանում: Եվ այս խնդիրը ցույց է տալիս, թե որքան կարեւոր է մեզ համար հետեւել ոչ սակագնայի առեւտրային խոչընդոտների դեպքերին»,- հավելեց Վալովայան:
Կան դեպքեր, երբ գանձումներն ու սահմանափակումներն օրինական բնույթ են կրում, սակայն բազմաթիվ գանձումներ հստակ կերպով արգելված են: Ըստ նախարարի, 2015 թվականին այդպիսի 80 խոչընդոտ է վերացվել, որոնք կիրառում էին ԵՏՄ անդամ տարբեր պետություններ:
Ավելի արդյունավետ մոնիթորինգի համար որոշվել է ներքին շուկաների թղթապանակներ կազմել: Այդ խնդիրըն կստանձնի Հայաստանից ԵՏՀ անդամ Կարինե Մինասյանը:

В Армении появился барьер для торговли - НДС с физлиц при импорте машин. Об этом заявила журналистам на пресс-конференции Москва – Астана – Ереван 8 февраля член коллегии (министр) Евразийской экономической комиссии по макроэкономике и основным направлениям интеграции Татьяна Валовая.
«У нас был такой барьер в Казахстане, который потом устранили, но сейчас такой же появился в Армении. И эта тема показывает, насколько нам важно следить за случаями нетарифных торговых барьеров», - добавила Валовая.
В отсутствие тарифных барьеров в едином таможенном пространстве, остаются возможность применения нетарифных барьеров, не разрешённых правилами Евразийского союза.
Есть случаи, при которых изъятия и ограничения могут носить законный характер, но многие совершенно чётко запрещены, добавила она. В 2015 г было устранено 80 таких барьеров, применявшихся различными республиками ЕАЭС.
Для более эффективного мониторинга было принято решение вести досье внутренних рынков. Эту задачу возьмёт на себя член ЕЭК от Армении Карине Минасян.