Օգտակար հանածոների արդյունահանման հարկում (ՕՀԱՀ) ու ակցիզում կատարված փոփոխությունները կարող են գնային ճնշում ունենալ ռուսական բենզինի վրա: Այս մասին NEWS.am –ի թղթակցին հայտնել է Ռուսաստանի վառելիքային միության նախագահ Եվգենի Արկուշան:
Գների վրա հիմնականում կարող է ազդել նավթի արդյունահանման ժամանակ ՕՀԱՀ թույլատրելի պահումների կրկնակի կրճատումը  (պահումը թույլատրվում է արդյունահանման տեխնիկական պահանջների ու անվտանգության ծախսերի համար ու հիմա կազմում է բարելի դիմաց 15 դոլար): Ֆինանսների նախարարության 2015 թ. հաշվարկներով ՕՀԱՀ բարեփոխումը պետք է բյուջեին մոտավորապես 600 մլրդ ռուբլու եկամուտ բերեր, իսկ ակցիզի բարձրացումը՝ եւս 80 մլրդ: Բենզինի ակցիզն առաջարկում են բարձրացնել լիտրի դիմաց 2 ռուբլով, իսկ դիզելինը՝ 1 ռուբլով: Համեմատության համար ասենք, որ հիմա մոսկովյան բենզալցակայաններում «ԱԻ-95» տեսակի մի լիտր բենզինը միջինը 36-37 ռուբլի է։
Բնականաբար, այս ամենը կազդի բենզինի գնի վրա: Դրա համար էլ գները կարող են հարկերի պատճառով բարձրանալ, նույնիսկ երբ նավթն էժանանանում է»,- հավելել է Արկուշան:
Նշված նախաձեռնությունները դեռ Պետդումա չեն մտել ու գտնվում են քննարկման փուլում:
Հիշեցնենք, որ ռուսական նավթամթերքները Հայաստանի շուկայում հիմնական տեղն են զբաղեցնում: Հայ-ռուսական միջկառավարական համաձայնագրով, որը կնքվել է 2013 թ. դեկտեմբերին, Հայաստանը կարող է ՌԴ-ից նավթամթերք գնել՝ առանց արտահանման ռուսական մաքսատուրքի: Դրա շնորհիվ, եթե 2013 թ. ռուսական նավթամթերքների ներմուծումը 96.4 մլն դոլար էր կազմել (նավթամթերքի ներմուծման արժեքում տեսակարար կշիռը՝ 28 տոկոս), ապա 2014 թ. արդեն 213 .6 մլն դոլար էր, կամ 66 տոկոս:

Изменения в НДПИ и акцизе могут оказать ценовое давление на российский бензин. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am президент Российского топливного союза Евгений Аркуша.
Основную нагрузку повышения может создать двойное сокращение допустимого вычета по налогу на добычу полезных ископаемых (НДПИ) при добыче нефти (вычет допускается по затратам на технические требования и безопасность при добыче и сейчас составляет 15 доллара за баррель). По расчётам Минфина от августа 2015 г, реформа НДПИ должна принести бюджету порядка 600 млрд рублей, а повышение акциза - ещё до 80 млрд Акциз на бензин предлагается повысить на 2  руб за литр, (для сравнения, сейчас АИ-95 на московских АЗС стоит в среднем 36-37 руб/л),а дизель – на 1 руб.
«Естественно, всё это перекладывается в цену на бензин. Поэтому даже если нефть дешевеет, налоги могут поднять цены вверх», - добавил Аркуша.
Указанные инициативы пока не поступили в Госдуму и находятся на стадии обсуждений.
Напомним, российские нефтепродукты занимают основное место на рынке Армении. По армяно-российскому межправительственному соглашению, заключённому в декабре 2013 г, Армения может закупать от РФ нефтепродукты без российской экспортной пошлины. В результате, если в 2013 г импорт российских нефтепродуктов составил $96,4 млн (удельный вес в стоимости импорта нефтепродуктов – 28%), то в  2014 г – уже $213,6 млн, или 66%.