IBM Watson գերհամակարգչին առաջարկել են առաջադրվել ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում: Նախաձեռնող խումբն արհեստական ինտելեկտի նախընտրական ծրագիրը ներկայացրել է իր կայքում՝ համարելով, որ մեքենան կարող է ավելի հավասարակշռված եւ օբյեկտիվ քաղաքական որոշումներ ընդունել, քան մարդը:
Ըստ Lenta-ի, 2011 թվականին «Jeopardy!» հեռուստավիկտորինայի ընթացքում մարդուն հաղթելուց հետո գերհամակարգիչը շարունակել է զարգանալ: Մասնավորապես, IBM-ը համակարգչին բժշկություն է սովորեցրել: Արդյունքում, օրինակ, Նյու Յորքի քաղցկեղի բուժման Սլոան-Քեթերինգ կենտրոնում բուժքույրերը 90%-ով կատարում են համակարգչի հրահանգները:
«Մենք հավատում ենք, որ տեղեկությունները համակարգելու եւ թափանցիկ որոշումներ կայացնելու՝ Watson-ի եզակի ունակությունները նրան նախագահի կատարյալ թեկնածու են դարձնում»,- ասված է կայքում:
Գերհամակարգիչը համընդհանուր պետական բժշկական ապահովագրություն, անվճար բարձրագույն կրթություն եւ թեթեւ թմրանյութերի օրինականացում է քարոզում: Բացի այդ, Watson-ը պահանջում է մաքուր էներգիային անհապաղ անցում:

Суперкомпьютер IBM Watson предложили выдвинуть в президенты США. Инициативная группа, изложившая предвыборную программу искусственного интеллекта на своем сайте, считает, что машина способна принимать более взвешенные и объективные политические решения, чем человек.
После победы над людьми в телевикторине «Jeopardy!» в 2011 году суперкомпьютер, оснащенный вопросно-ответной системой искусственного интеллекта, продолжил развиваться. В частности, IBM активно учила его медицине — в результате, например, медсестры в Центре лечения рака Слоан-Кеттеринг (Нью-Йорк) в 90% случаев выполняют его указания.
«Мы верим, что уникальные способности Watson структурировать информацию и принимать прозрачные и компетентные решения делают его идеальным кандидатом на должность президента», — сообщается на сайте, передает Lenta.
Суперкомпьютер агитирует за всеобщее государственное медстрахование, бесплатное высшее образование и легализацию легких наркотиков. Кроме того, Watson требует скорейшего перехода к чистой энергетике (на основе возобновляемых ресурсов).