«Մասնավորապես, նա հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ», - շաբաթ «Ինտերֆաքս»-ին ասել է ՀԱՊԿ-ի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը, չճշտելով բանակցությունների մանրամասները:
Նա ընդգծել է, որ Ն.Բորդյուժան եւ ՀԱՊԿ-ի քարտուղարության ղեկավարությունը մշտական շփման մեջ են Հայաստանի ղեկավարության հետ:  «Հանրապետության Պաշտպանության նախարարությունից համապարփակ տեղեկություններ ենք ստացել տեղի ունեցող զինված բախման վերաբերյալ: Կարծում ենք, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի», - ասել է Վ. Զայնետդինովը:
Հիշեցնենք, որ ՀԱՊԿ-ի անդամ են Հայաստանը, Բելառուսը Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը:  Կոլեկտիվ անվտանգության պայմանագրի համաձայն, ՀԱՊԿ-ի ներուժը կարող է գործի դրվել` ապահովելու անդամներից մեկի անվտանգությունը միայն համապատասխան դիմումի առկայության դեպքում:

Генсек ОДКБ Николай Бордюжа провёл переговоры с высшим военно-политическим руководством Армении.
«В частности у него состоялся разговор с министром обороны Армении Сейраном Оганяном», - сказал «Интерфаксу-АВН» в субботу пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов, не уточнив подробностей переговоров.
Он подчеркнул, что Н.Бордюжа и руководство секретариата ОДКБ находятся в постоянном контакте с руководством Армении. «Получили от министерства обороны республики всю исчерпывающую информацию о произошедшем вооруженном столкновении. Считаем, что вооруженного военного решения у армяно-азербайджанского конфликта не существует», - сказал В.Зайнетдинов.
Напомним, что в  состав ОДКБ входят Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Россия, Таджикистан. Согласно Договору о коллективной безопасности потенциал ОДКБ может быть задействован для обеспечения безопасности одного из членов организации только в случае соответствующего обращения.