Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետեւանքով սպանված, իսկ այնուհետեւ գլխատված, անդամահատված զինծառայողների ընտանիքի անդամների անունից իրավաբան-իրավապաշտպանների խմբի կողմից ընդդեմ Ադրբեջանի գանգատներ են ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (այսուհետ` Դատարան):
Իրավաբան-իրավապաշտպանների խմբի անդամ Արտակ Զեյնալյանի խոսքով, դիմողներն իրենց խախտված իրավունքների պաշտպանության համար դիմել են Դատարան` զոհվածների նկատմամբ միջամտության հետեւանքով իրենց հանդեպ դրսեւորված անմարդկային վերաբերմունքի, զոհվածների անձնական կյանքի նկատմամբ հարգանքի, իրավական պաշտպանության միջոցների, ինչպես նաեւ ազգային հիմքով խտրականության չենթարկվելու իրավունքների խախտումները ճանաչելու խնդրով:
2016թ. ապրիլի 9-ին եւ 15-ին Դատարանը գրանցել է գանգատները եւ այդ մասին տեղեկացրել է դիմողների ներկայացուցիչներին: Դատարանը սեփական նախաձեռնությամբ գանգատներին տվել է անանունություն՝ սահմանափակելով այդ վարույթների շրջանակում ընդունվող որոշումների եւ այլ փաստաթղթերի հանրային հասանելիությունը: Այս հանգամանքով պայմանավորված՝ դիմողները եւ նրանց ներկայացուցիչները չեն կարող ապահովվել հանրությանը տեղեկատվության լիարժեք հասանելիությունը: Դատարանի ընթացակարգային կանոնների խախտումը դիտարկվում է իրավունքների չարաշահում եւ կարող է հանգեցնել ընդհուպ դատարանի կողմից դիմումների քննության դադարեցմանը:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ խնդրում ենք լրագրողներին եւ այլ անձանց զերծ մնալ գործերի մանրամասների վերաբերյալ զոհերի ընտանիքների անդամներին եւ նրանց ներկայացուցիչներին հարցեր առաջադրելուց, ինչպես նաեւ այլ աղբյուրներից ստացված, չճշտված տեղեկատվության հանրայնացումից՝ գործերի քննության ընթացքին չվնասելու նկատառումներով:
Հավաստիացնում ենք, որ դիմողների ներկայացուցիչները հանրությանն անհրաժեշտ տեղեկատվությունը բարեխղճորեն կտրամադրեն` իրենց նախաձեռնությամբ` Դատարանի ընթացակարգային կանոններին համապատասխան:

Группа юристов-правозащитников направила против Азербайджана жалобы в Европейский суд по правам человека от имени семей военнослужащих, убитых, а затем обезглавленных и расчлененных во время нарушения азербайджанской стороной в ночь с 1 на 2 апреля режима прекращения огня.
По словам члена  группы юристов-правозащитников Артака Зейналяна,  заявители обратились в суд по вопросу бесчеловечного отношения к телам погибших, нарушения прав, связанных с уважением частной жизни, средств правовой защиты, а также недопущения дискриминации по национальному признаку.
9 и 15 апреля 2016 года суд зарегистрировал жалобы и проинформировал об этом представителей заявителей. Суд по собственной инициативе придал жалобам анонимность, ограничив общественный доступ к принимаемым решениям и другим документам в рамках этих производств. В связи с этим заявители и их представители не могут обеспечить  общественность полным доступом к информации.
Авторы исков обратились к журналистам и другим лицам с призывом  воздержаться от вопросов в адрес членов семей погибших и их представителей относительно подробностей дел, а также отказаться от обнародования информации из других источников. Это, по их словам,   необходимо для того, чтобы не навредить процессу расследования дел.