Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանն ապրիլի 26-ին մեկնել է Մարտակերտ շրջկենտրոն եւ տեղում ծանոթացել ապրիլի 25-26-ի գիշերը հակառակորդի կողմից  հրետակոծության հետեւանքով բնակավայրի կրած վնասներին:
ԼՂՀ կառավարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նա շրջայց է կատարել Մարտակերտ քաղաքում,  եղել է այն թաղամասերում, որտեղ հրետակոծությունից տուժել են առանձնատներ եւ քաղաքային նշանակության օբյեկտներ:
Այնուհետեւ, շրջանի պատասխանատուների մասնակցությամբ, վարչապետը աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել, որի ժամանակ քննարկվել են ստեղծված իրավիճակին վերաբերող մի շարք հարցեր: Ա. Հարությունյանը դատապարտել է ադրբեջանական կողմի շարունակվող ագրեսիան եւ նշել, որ, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, բնակավայրում մտցված արտակարգ դրությունը դեռեւս կպահպանվի:
«Մենք վճռական ենք մեր քաղաքականության մեջ եւ թշնամու ագրեսիվ գործողություններին տվել ու տալու ենք համարժեք պատասխան: Ինչ վերաբերում է բնակիչների կրած կորուստներին, կառավարությունը շարունակելու է գույքագրել դրանք, որպեսզի տրվեն համապատասխան փոխհատուցումներ»,- ասել է վարչապետը:
Գործադիր իշխանության ղեկավարին այցի ընթացքում ուղեկցում էին քաղաքաշինության եւ էկոնոմիկայի նախարարները:

Премьер-министр Нагорно-Карабахской Республики Араик Арутюнян 26 апреля побывал в райцентре Мартакерта и на мессе ознакомился с размерами нанесенного в результате ночного артобстрела ущерба.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе правительства НКР, премьер-министр побывал в наиболее пострадавших районах города. Затем премьер-министр провел рабочее совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, касающиеся создавшейся ситуации.
Араик Арутюнян осудил продолжающуюся азербайджанскую агрессию и отметил, что из соображений безопасности  чрезвычайное положение, введенное в городе, будет продлено.
«Мы решительны в своей политике, и дали и дадим адекватный ответ на агрессию противника. Что касается нанесенного жителя ущерба, то правительство продолжит опись для дальнейшего возмещения», - отметил премьер-министр.