ՀՀ կառավարությունը կքննարկի «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որն օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացրել են Ազգային ժողովի պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանը եւ Հրանտ Բագրատյանը:
Նախագիծն ընդգրկված է կառավարության մայիսի 5-ի նիստի օրակարգում:
Նախագծի վերաբերյալ կառավարության եզրակացության մեջ նշված է, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ներկայացված օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորում է Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ քննարկումների արդյունքներով՝ հաշվի առնելով հետագա զարգացումները, այդ թվում նաեւ արտաքին գործոնները:
Օրենքի նախագիծը Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում քննարկելիս հարակից զեկուցմամբ հանդես կգա Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:

YEREVAN. – The Government of Armenia will consider the bill On Recognizing the Republic of Artsakh; i.e. Nagorno-Karabakh.
The proposal is put on the agenda of Thursday’s Cabinet meeting.
The Armenian government’s conclusion on this draft law states that the government conditions the adoption of this bill on the results of the Armenia-Artsakh discussions, and considering the future developments, including the external factors.
Shavarsh Kocharyan, Deputy Minister of Foreign Affairs, will present a supplementary report during the National Assembly debates on this bill.