Առաջիկա տասնամյակում Եվրամիությանը Թուրքիային անդամակցությունը քիչ հավանական է: Այս մասին Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում ունեցած ելույթում հայտարարել է այդ երկրի վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնը:
Ըստ ՏԱՍՍ-ի, ավելի վաղ Քեմերոնը թերահավատորեն էր արտահայտվել Թուրքիայի քաղաքացիների համար ԵՄ տարածք առանց վիզայի մուտքի իրավունքի տրամադրման հարցով՝ հայտարարելով, որ Լոնդոնը չի սատարի այդ քայլը, եթե Բրյուսելը համաձայնություն տա:
Հիշեցնենք, որ Եվրահանձնաժողովը երաշխավորել է Թուրքիայի քաղաքացիների համար կարճաժամկետ ուղեւորությունների նպատակով ԵՄ երկրներ վիզային ռեժիմի չեղարկումը: ԵՀ-ում, սակայն, պարզաբանել են, որ դա կարող է տեղի ունենալ միայն այն դեպքում, եթե Անկարան կատարի 72 նախապայմաններից մնացյալ 5-ը, որոնք ներառված են Թուրքիայի եւ ԵՄ-ի միջեւ առանց վիզային ռեժիմի մասին համաձայնեցված գործողությունների ծրագրում:

В ближайшие десятилетия присоединение Турции к Европейскому Союзу маловероятно. Об этом 5 мая заявил премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон, выступая в парламенте Соединенного Королевства.
Британский премьер не считает, что присоединение Турции к ЕС даже отдаленно возможно в течение нескольких десятилетий, передает ТАСС.
Ранее Кэмерон скептически высказывался по поводу безвизового въезда граждан Турции на территорию ЕС, заявляя о том, что Лондон не поддержит такой шаг, если на него согласится Брюссель.
Напомним, что Еврокомиссия 5 мая рекомендовала ввести безвизовый режим для граждан Турции, отправляющихся в краткосрочные поездки в страны сообщества. В ЕК, однако, пояснили, что это может произойти лишь при условии, что Анкара выполнит остающиеся 5 условий из 72, оговоренных в плане действий о подготовке безвизового режима между Турцией и ЕС.