Ահաբեկչական ԻՊ խմբավորումը կանանց ռազմական նախապատրաստություն է իրականացնում Արեւմուտքի վրա հարձակվելու համար, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը` վկայակոչելով «Ա-բե-սե»-ին:
Պարբերականի տվյալներով, ահաբեկչության դեմ պայքարի ոլորտում փորձագետները Սիրիայում ԻՊ-ի ճամբարների առկայություն են արձանագրել, որոնք զբաղվում են բացառապես կանանց նախապատրաստելով Արեւմուտքի երկրների վրա հարձակումներին:  Միաժամանակ նշվում է, որ թույլ սեռի ներկայացուցիչների ֆիզիկական նախապատրաստությունն իրականացվում է  «տղամարդկանց հավասար»:
Թերթը հավելում է, որ ԻՊ-ի ահաբեկիչները իրենց շարքերում «կանանց ներգրավումից բազմաթիվ առավելություններ են ստանում»: Մասնավորապես, ընդգծվում է, որ կանանց նկատմամբ վերահսկողության մակարդակն ավելի ցածր է: Բացի այդ,  «հարգելով իսլամի խստությունը, տղամարդուն արգելվում է կանանց անձնական խուզարկություն իրականացնել»:
ԻՊ-ը` իսլամական ահաբեկչական կազմակերպությունը   2013-2014 թթ-ին գործել է ԻԼԻՊ անվանումով առավելապես Իրաքի եւ Սիրիայի տարածքում:  2014-ի հունիսին այն հայտարարել է գրավված տարածքներում «իսլամական խալիֆայության» (կառավարման շարիաթական ձեւով պետության) ստեղծման մասին եւ այն վերանվանել է  «Իսլամական պետություն»: ԿՀՎ-ի գնահատականով, խմբավորումը մոտ   30 հազար անդամ ունի, Իրաքի իշխանությունները 200 հազարի մասին են հայտնում: Իսլամիստների շարքերում 80  պետության քաղաքացիներ կան, այդ թվում` Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Մարոկկոյի, Սաուդյան Արաբիայի, ԱՄՆ-ի, Կանադայի եւ այլն:

Террористическая группировка ИГ ведет боевую подготовку женщин для совершения нападений на Запад, передает ТАСС со ссылкой на «А-бэ-сэ».
По информации издания, эксперты в области борьбы с терроризмом зафиксировали наличие в Сирии лагерей ИГ, которые занимаются исключительно подготовкой женщин для нападения на страны Запада. При этом отмечается, что физическая подготовка представительниц слабого пола ведется «наравне с мужчинами».
Как добавляет газета, террористы ИГ получают «множество преимуществ от привлечения женщин» в свои ряды. В частности, подчеркивается, что уровень контроля безопасности в отношении женщин ниже. Кроме того, «уважая строгость ислама, мужчине запрещается производить личный обыск» женщин.
ИГ - исламистская террористическая организация, в 2013-2014 годах действовала под названием ИГИЛ преимущественно на территории Ирака и Сирии. В июне 2014 года объявила о создании на захваченных территориях «исламского халифата» (государства с шариатской формой правления) и переименовании в «Исламское государство». По оценкам ЦРУ, численность группировки - около 30 тысяч человек, иракские власти заявляют о 200 тысячах. В рядах исламистов состоят граждане 80 государств, в том числе Франции, Великобритании, Германии, Марокко, Саудовской Аравии, США, Канады и других.