Մոտ ժամանակներս Կառավարությունը կընդունի գործուղումների համար ծախսերի քաղաքականությունը: Այս մասին լրագրողներին ԱԺ-ում մայիսի 24-ին ասել է Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար, նախարար Դավիթ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով անձամբ ինքը պաշտոնական գործուղումների մեկնելիս բիզնես կարգից օգտվել է միայն ծայրահեղ կարեւոր դեպքերում, երբ անհրաժեշտ էր կարեւոր բանակցություններ վարել:
«Իսկ եթե դուք ծանոթ եք բանակցությունների տեխնիկային, ապա գիտեք, որ արարողակարգային մասը երբեմն պակաս կարեւոր չէ, քան բովանդակային մասը»,- հայտնել է նախարարը:
Գործուղման ծախսերը օպտիմալացնելու համար, առաջիկա 2 շաբաթներին Կառավարությունը կընդունի գործուղման ծախսերի կարգ: Դրանում կարտացոլվի, թե ում համար ու ինչ չափով կարող են ֆինանսավորվել գործուղումները, նաեւ կամրագրվի, թե այդ կանոններից երբ է հնարավոր բացառություն անել:

В ближайшее время Правительство примет политику затрат на командировки. Об этом заявил журналистам в парламенте 24 мая руководитель аппарата Правительства, министр Давид Арутюнян.
По его словам, сам он в официальных поездках летал бизнес-классом только в крайне важных случаях, когда необходимо было вести ключевые переговоры.
«А если вы знакомы с техникой переговоров, то церемониальная часть иногда не менее важна, чем содержательная», - заявил министр.
Чтоб оптимизировать затраты на командировки, в ближайшие 2 недели Правительство примет порядок командировочных затрат, в ней будет отражено, кому и насколько могут финансироваться поездки, а также оговорено, когда из этих правил могут делаться исключения.