Զինծառայողների եւ կամավորների համար սոցիալական պաշտպանության նոր միջոցներ կլինեն: Այս մասին մայիսի 26-ին՝ խորհրդարանում 2015-ի պետբյուջեի կատարողականի հաշվետվությունը ներկայացնելիս,  ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը:
Նա հիշեցրել է, որ պետությունը 4 մլն դրամ է հատկացնում զոհված զինծառայողների ընտանիքներին, որիղ 2 մլն դրամը՝ մահվան թոշակ, 1.4 մլն դրամը՝ գերեզմանոցի համար եւ 700 հազար դրամը՝ հուղարկավորության համար: Պատրաստվում է Կառավարության որոշում, որը նման միջոցներ կնախատեսի նաեւ կամավորների համար:  Նախօրեին ԱԺ-ն 1-ին ընթերցմամբ հաստատեց կամավորների աշխատատեղերը պահելու մասին օրինագիծը: «Մոտ ժամանակներս նոր օրենսդրական ակտեր կընդունվեն»,- վստահեցրել է նախարարը:

Для военнослужащих и добровольцев будут новые меры соцзащиты. Об этом заявил 26 мая министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян, выступая с отчётом о выполнении госбюджета республики за 2015 год на совместном заседании парламентских комиссий.
Он напомнил, что государство выделяет 4 млн. драмов семьям погибших военнослужащих: 2 млн. – пособие по смерти, 1,4 млн. – на благоустройство кладбища и 700 тыс. – на  похороны. Подготавливается постановление Правительства, которое предусмотрит подобные меры и для добровольцев. Накануне в парламенте в первом чтении был принят законопроект, который обяжет работодателей сохранять рабочие места за добровольцами. «В скором времени будут приняты и новые законодательные акты», - заверил министр.