Մայիսի 26-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկի հետ:
Հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկվել է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի առաջնագծում եւ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին վերջին շրջանում տիրող իրավիճակը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը զրուցակցին վստահեցրել է, որ հայկական կողմը հավատարիմ է մայիսի 16-ին Վիեննայում Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահների միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին: Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ ՀՀ զինված ուժերը եւ, ՊԲ հրամանատարի հավաստմամբ, նաեւ ԼՂՀ պաշտպանության բանակը, անվերապահորեն սատարում են 1994թ. զինադադարի եւ 1995թ. զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերի անշեղ իրագործմանը, դրանց իրականացման մոնիտորինգի առաքելության ընդլայնմանը, առաջնագծում եւ պետական սահմանին միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրմանը:

Министр обороны Армении Сейран Оганян провел телефонную беседу с личным представителем действующего председателя ОБСЕ послом Анджеем Каспршиком.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства обороны Армении, в ходе беседы стороны обсудили ситуацию на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта и на армяно-азербайджанской границе.
Министр обороны заверил собеседника в том, что армянская сторона привержена соблюдению договоренностей, достигнутых на состоявшейся 16 мая в Вене встрече президентов Армении и Азербайджана.
Сейран Оганян отметил, что ВС Армении, и по уверению командующего Армией обороны, также АР НКР, безоговорочно содействуют выполнению соглашений от 1994 и 1995 гг об установлении и укреплении перемирия, расширению миссии по мониторингу выполнения соглашений, внедрению механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения и границе.