Հույն հնագետ Կոստաս Սիսմանիդիսը հայտարարել է, որ 20 տարի տեւած պեղումներից հետո Հալկիդիկի թերակղզում հայտնաբերել է Արիստոտելի գերեզմանը: Այս մասին գրում է Gazeta-ն՝ վկայակոչելով ERT հեռուստաալիքը:
Գիտնականի խոսքով, գերեզմանը հայտնաբերվել է 1996 թվականին, սակայն նախկինում միայն ենթադրություններ կային այն մասին, որ այնտեղ հենց հին հունական փիլիսոփան է թաղված: Սիսմանիդիսը նշել է, որ հիմա նոր տվյալներ եւ լուրջ ապացույցներ կան, որոնց հիման վրա կարելի է հաստատել պնդումը:
Հնագետն ընդգծել է, որ մեծ փիլիսոփայի գերեզմանը գտնվում է հնագույն Ստագիրա քաղաքի հյուսիսային ծայրամասում, որտեղ էլ ծնվել է Արիստոտելը:

Греческий археолог Костас Сисманидис сообщил, что после 20 лет раскопок на древнем Стагире на полуострове Халкидики им была обнаружена могила древнегреческого философа Аристотеля, передает Gazeta со ссылкой на телеканал ERT.
По словам ученого, могила была найдена в 1996 году, однако ранее высказывались только предположения о том, что в ней был захоронен древнегреческий философ. Сисманидис уточнил, что сейчас появились новые данные и веские доказательства, на основании которых можно утверждать о подлинности местонахождения могилы Аристотеля.
Археолог подчеркнул, что место захоронения великого философа находится на склоне северной оконечности города Стагира — там же, где родился Аристотель.