Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն հայտարարել է Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում փախստականների համար ճամբար ստեղծելու մտադրության մասին: Ըստ նրա, ճամբարը հիմնվելու է մարդասիրական կազմակերպությունների օգնությամբ:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, քաղաքապետը նշել է, որ այն ոչ միայն գիշերակաց, այլեւ օրվա ընթացքում ժամանակ անցկացնելու հնարավորություն կստեղծի նրանց համար, ովքեր «մայրաքաղաք են ժամանում՝ գոյություն համար միջոցներ չունենալով»:
Որպես օրինակ Փարիզի քաղաքապետը նշել է ֆրանսիական Գրանդ Սենտ կոմունայում ՄԱԿ-ի միջազգային չափանիշներին համապատասխան փախստականների ճամբարի ստեղծումը:

Mayor of Paris Anne Hidalgo has announced about the plans to open a camp for refugees in the French capital. According to her, the camp will be set up with the help of humanitarian organizations.
It will not only provide a shelter, but also serve as a day centre to "those who have nothing."
At present the Municipality is examining different places for the possible placement of the camp to determine where it will be possible to open it as soon as possible, TASS reports, citing Hidalgo.
The Mayor noted that the refugee camp will be constructed on the model of another camp meeting international UN standards in country’s northern Grande-Synthe commune, RIA Novosti reports.