Մտահոգիչ նշաններ կան, որ Հայաստանը շահագրգռված չէ ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորմամբ: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը, հանդես գալով Բրյուսելում ՆԱՏՕ-Ադրբեջան խորհրդի նիստում:
«Չնայած խաղաղ կարգավորման հարցում Ադրբեջանի եւ միջազգային հանրության բոլոր ջանքերին, Հայաստանը շարունակում է բանակցություններում ծայրահեղ ապակառուցողական դիրքորոշում որդեգրել, եւ զորքերի շփման գծում ռազմական միջադեպեր սադրել»,- ասել է նա:
«Ադրբեջանական կողմը կարեւոր է համարում հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը` գրավյալ եւ սահմանային տարածքներում մարդկային զոհերից խուսափելու համար: Ներկայումս մենք գտնվում ենք, շատ նուրբ իրավիճակում: Հարցը ոչ միայն այն է, որ Հայաստանը ընդունում կամ չի ընդունում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկները, այլ նրանում, որ Երեւանն, իսկապես,  ցանկանո՞ւմ է ինչ-որ բան անել ստատուս քվոն փոխելու ուղղությամբ: Մենք կասկածներ ունենք Հայաստանի հետ կապված»,- Մամեդյարովին է մեջբերել ադրբեջանական Trend-ը:
«Հայաստանն աջակցում է գրավյալ տարածքներում նոր հայկական բնակավայրերի ստեղծմանը, Ադրբեջանի պատմա-մշակութային ժառանգության ոչնչացմանը` անօրինականորեն յուրացնելով բռնի տեղահանվածների ունեցվածքը, միաժամանակ փորձելով գրավյալ տարածքներին հաղորդել «պատմական հայկական» դիմագիծ: Հայաստանը փորձում է այդ տարածքներում իրավիճակն անշրջելի դարձնել: Այդ սադրիչ գործողությունները միայն ավելացնում են ժամանակավոր ճնշումն Ադրբեջանի վրա: Հայաստանը հաճախ է հղում անում ԼՂ խնդրի կարգավորման հարցում ռազմական ուժի չկիրառմանը, լռելով այն մասին, որ ռազմական ճանապարհով օկուպացրել է Ադրբեջանի տարածքի 20 տոկոսը, սպառնալիք ստեղծելով տարածաշրջանի ու ողջ միջազգային հանրության համար: Սրա հետ կապված միջազգային հանրությունը պետք է միանշանակ հայտարարի տարածաշրջանում ստատուս քվոյի պահպանման անթույլատրելիության մասին»,- ասել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը:
Նշենք, որ վերջին ամիսներին հենց Ադրբեջանական կողմն է պարբերաբար խախտում հրադադարի ռեժիմը եւ դիվերսիաներ կազմակերպում:

Существуют тревожные признаки о незаинтересованности Армении в мирном решении нагорно-карабахского конфликта. С таким заявлением  глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедьяров выступил в Брюсселе на заседании Совета НАТО - Азербайджан.
Несмотря на все усилия Азербайджана и международных посредников по мирному урегулированию, Армения, по словам министра, продолжает «занимать крайне деструктивную позицию на переговорах, продолжая провоцировать военные инциденты на линии соприкосновения войск».
«Азербайджанская сторона считает важным усиление режима прекращения огня для снижения риска гибели людей на оккупированных территориях и в приграничных районах. В данный момент мы находимся в очень деликатной ситуации. Вопрос не только в том, что Армения принимает или не принимает предложения Минской группы ОБСЕ, а в том, что Ереван действительно желает ли делать что-либо для изменения статус-кво. У нас возникли сомнения в отношении Армении. Существуют тревожные признаки о незаинтересованности Армении в мирном решении нагорно-карабахского конфликта», - цитирует Мамедьярова азербайджанское агентство Trend.
«Армения продолжает занимать деструктивную позицию, поддерживает процесс образования новых армянских поселений на оккупированных территориях Азербайджана, процесс уничтожения памятников культурно-исторического наследия Азербайджана на этих землях, незаконно присваивая собственность вынужденных переселенцев, а также пытается придать оккупированным землям «исторически армянский» облик. Армения пытается перевести ситуацию на оккупированных азербайджанских территориях в необратимую форму. Эти провокационные действия Армении лишь увеличивают временное давление на азербайджанскую сторону. Армения часто апеллирует к запрету на применение военной силы в решении конфликта, умалчивая о том, что военным путем оккупировала и продолжает удерживать 20 процентов территорий Азербайджана, создавая угрозу безопасности региону и всему мировому сообществу. В связи с этим мировое сообщество должно однозначно заявить о недопустимости сохранения в регионе статус-кво», - сказал глава МИД Азербайджана.
Отметим, что в последние месяцы именно азербайджанская сторона прибавила к регулярным нарушениям режима прекращения огня и военные диверсии.