ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախագահները ստել են, թե մանդատ չունեն պարզելու՝ ապրիլյան քառօրյա պատերազմում նախահարձակ կողմը որն է եղել: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 14-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի հիմնադիր, քաղաքական վերլուծաբան Ստյոպա Սաֆարյանը:
«Պոպովը ասել է՝ մանդատ չունենք: Ստում են, նրանք ներկայացնում են ԵԱՀԿ-ն: ԵԱՀԿ-ն ունի մեխանիզմներ ու ԵԱՀԿ-ն թույլ է տալիս այդ կառույցը ներկայացնողներին օգտվել այդ մեխանիզմից»,- ասաց Ստյոպա Սաֆարյանը:
Փորձագետի խոքով՝ այդ կառույցը ունի փաստահավաք առաքելության հստակ ամրագրված մեխանիզմներ, ունի վեճերի խախաղ կարգավորման մեխանիզմներ:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ солгали, заявив о том, что у них нет мандата для определения инициатора апрельской четырехдневной войны.  Об этом на встрече с журналистами 14 июня заявил руководитель Армянского института по международным вопросам и безопасности, политолог Степа Сафарян.
«Попов сказал о том, что у них нет мандата. Врут, они представляют ОБСЕ. А у ОБСЕ есть механизмы, и она разрешает представителям своей структуры пользоваться этими самыми механизмами»,- заявил Сафарян.
По его словам, эта структура имеет  четко закрепленные  механизмы миссии по сбору фактов, имеет механизмы по мирному урегулированию споров.
«Почему все это не было применено по отношению ко всему тому, что произошло в Карабахе?»,- отметил  политолог.