«Ալիեւյան ռեժիմը չարիք է ոչ միայն սեփական ժողովրդի համար. 15 տարվա անդամությունը Եվրոպայի խորհրդում չի բարելավել Ադրբեջանում ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների իրավիճակը, ավելին` այն դեգրադացիա է ապրում: Բոլոր հայտարարությունները Ադրբեջանում ժողովրդավարության առաջխաղացման մասին՝ խաբեություն են: Բռնապետությունը Եվրոպայի խորհրդում տեղ չունի »,- այսօր` հունիսի 20-ին Ստրասբուրգում մեկնարկած ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ հայկական պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը` Վեհաժողովին կոչ անելով զրկել Ադրբեջանին ԵԽԽՎ անդամակցությունից:
«ԵԽԽՎ-ն պետք է հաստատակամ լինի արմատախիլ անելու այս ժանտախտը, կանգնեցնելու Ալիեւյան ռեժիմը: Առաջարկում եմ կասեցնել Ադրբեջանի անդամակցությունը ԵԽԽՎ-ին»,- իր ելույթում նշել է Հերմինե Նաղդալյանը` վեհաժողովականների ուշադրությունը հրավիրելով հարեւան երկրում վարվող  այլատյացության, քաղաքացիական հասարակության հետապնդման, ազգային փոքրամասնությունների բռնաճնշման , խոսքի իրավունքի զանգվածային ոտնահարման քաղաքականության եւ օրեցօր ահագնացող այլ ախտերի վրա:
Այս համատեքստում Հերմինե Նաղդալյանը Եվրոպացի գործընկերներին մասնավորապես հիշեցրել է  Հունիսի 7-ին Ռասիզմի եւ անհանդուրժողականության դեմ Եվրոպական հանձնաժողովի / ՌԱԵՀ / կողմից  հրապարակված` Ադրբեջանի վերաբերյալ հերթական զեկույցը, որտեղ, ի թիվս երկրում գոյություն ունեցող բազմաթիվ խնդիրների, Հանձնաժողովը առանձնահատուկ անդրադարձ է կատարել  Ադրբեջանի ամենաբարձր պաշտոնյաների կողմից կիրառվող ատելության հրահրման քաղաքականությանը հայերի դեմ:
Ըստ զեկույցի` «…Քաղաքական առաջնորդները, կրթական հաստատությունները եւ լրատվամիջոցները շարունակում են հայերի նկատմամբ ատելության կոչեր կիրառել:
... Ադրբեջանցիների մի ամբողջ սերունդ աճել է` անսալով մշտապես ատելությամբ լեցուն  հռետորաբանությանը»:
Զեկույցում հրապարակված հարցման արդյունքներով` Ադրբեջանի բնակչության 91%-ը ընկալում է Հայաստանը, որպես Ադրբեջանի մեծագույն թշնամի, եւ իրական ատելություն զգում ամեն հայկականի նկատմամբ:
«Ադրբեջանի նախագահը եւ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ողջ հայ ազգին մանտանշում են որպես թիվ մեկ թշնամի , եւ այն ինչ համարվում է հանցագործություն, փառահեղ արարք է դիտարկվում Ադրբեջանում,- իր խոսքում նշել է Հերմինե Նաղդալյանը` դրա վառ օրինակ բերելով Սաֆարովի ոճրագործությունը` հայ սպայի նկատմամբ: Հերմինե Նաղդալյանը ընդգծել է, որ ՌԱԵՀ զեկույցը, անդրադառնալով այս դեպքին, նշում է, «... որ իշխանությունները ներում են շնորհել, ազատ արձակել եւ աջակցել են Ռամիլ Սաֆարովին` առանց հաշվի առնելու այն վտանգը,  որ այդպիսով կարող է զարգանալ ռասիզմի հանցագործների անպատժելիության զգացումը »:
Որպես այլատյացության ադրբեջանական քաղաքականության շարունակական  դրսեւորում, Հերմինե Նաղդալյանը անդրադարձել է 2016 թ. ապրիլի 2-ին, Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանական բանակի կողմից սանձազերծված աննախադեպ ռազմական ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանցի զինյալների կողմից կատարված սարսափելի հանցագործություններին` որոնց ընթացքում ադրբեջանցի զինվորը, որը գլխատել էր հայ սպային եւ  կտրված գլուխը տեղադրել ինտերնետում,  զինվորը, ով պատերազմական հանցագործություն է կատարել,  խրախուսվել եւ աջակցություն է ստացել նախագահ Ալիեւի կողմից:
Հերմինե Նաղդալյանը իր ելույթում նշել է , որ թեեւ Սաֆարովի գործը լայնորեն քննարկվել եւ դատապարտվել է ԵԽ ԽՎ-ի կողմից, ընդունվել բանաձեւ` Կոնվենցիայի չարաշահումը կանխելու միջոցների վերաբերյալ , որի ընթացում զեկուցողը ներկայացրել է այն հնարավոր վտանգները, որոնք կարող են գոյանալ՝ ոչ ադեկվատ արձագանքի դեպքում, այնուամենայնիվ, ԵԽԽՎ-ի կողմից դա բավարար արձագանք չէ ` «Մենք հետեւողական չեղանք կանգնեցնելու Ալիեւին, մեր լռությունը խրախուսեց Ադրբեջանի իշխանություններին կատարելու հետագա հանցագործություններ», - ասել է ԱԺ փոխխոսնակը:
Ի դեպ՝ Բյուրոյի զեկույցը ներկայացնող, «Եվրոպական պահպանողականների»  խմբի ղեկավար, բրիտանացի պատգամավոր  Յան Լիդել-Գրանիեն, անդրադառնալով  Հերմինե Նաղդալյանի ելույթին, այն որակեց որպես հզոր ելույթ, որն ազդեցիկ տպավորություն գործեց եւ՛ իր եւ՛ դահլիճում ներկաների վրա, բրիտանացի պատգամավորը կարեւորեց ԱԺ փոխխոսնակի ելույթում բարձրացրած մտահոգությունները՝ ընդգծելով, որ դրանց մասին պետք է հետեւողականորեն բարձրաձայնել:

Aliyev’s regime causes evil, and not just to his own people. Fifteen years of Council of Europe membership has not improved the democracy and human rights situation in Azerbaijan. All the statements about the progress of democracy in Azerbaijan are a bluff, and the situation is degrading further.
Head of the Armenian delegation to PACE, Hermine Naghdalyan, who is also the Vice Speaker of the Armenian National Assembly (NA), said the aforementioned at PACE’s summer session, urging to suspend Azerbaijan’s membership to the organization.
“Dictatorship has no place in the Council of Europe, and the Parliamentary Assembly must be firm about eradicating this plague and stopping Aliyev’s regime ,” Naghdalyan said in her speech.
She also drew the attention of those present to the shortcomings and malfunctions in Azerbaijan with regard to freedom of expression, religion and association, as well as the wide-ranging crackdown on independent civil society, deficient integration policies for migrants and historical minorities, and problems with lesbian, gay, bisexual and transgender rights.
In this context, Naghdalyan specifically recalled the report published by the European Commission against Racism and Intolerance on 7 June.
Among the numerous problems in the country, the commission made specific reference to the policy of inciting hatred against Armenians, which is followed by Azerbaijan’s highest officials.
According to the report, “Political leaders, educational institutions and media have continued using hate speech against Armenians…An entire generation of Azerbaijanis has grown up listening to constant hateful rhetoric.”
Pursuant to the survey published in the report, 91 percent of Azerbaijani people perceive Armenia as Azerbaijan’s greatest enemy and feel real hatred towards everything Armenian. “The President of Azerbaijan and other high-ranking officials designate the entire Armenian nation as enemy No. 1, and what is normally a crime is considered a glorious deed in Azerbaijan,” Naghdalyan said.
“A vivid example is that of Safarov, the Azeri officer who murdered an Armenian coursemate in his sleep. The ECRI report says about that case that “the authorities pardoned, released and promoted Ramil Safarov, without taking into account the risk of cultivating a sense of impunity” for racist criminals.”
As another awful manifestation of xenophobic policies, Naghdalyan recalled the unprecedented military aggression that the Azerbaijani army unleashed against Nagorno-Karabakh in April this year, during which an Azeri soldier who beheaded an Armenian soldier and posted a photograph of the head on the internet – a cynical murder and a war crime – was decorated and promoted by the President of Azerbaijan.
She also noted that the Safarov case has been widely discussed and denounced in the PACE. “We adopted a resolution on measures to prevent the abuse of the European Convention on Human Rights, and the rapporteur on that occasion, our colleague Mr Chope, explained the possible harm that could stem from an inadequate reaction. However, there was not a sufficient reaction from the Parliamentary Assembly to stop Aliyev. Our silence encourages the Azerbaijani regime to commit further crimes,” Naghdalyan concluded.