Ագրեսիվ ադրբեջանական պետությունից ցանկացած պահի կարելի է ինչ ասես սպասել: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց գեներալ-լեյտենանտ, արցախյան պատերազմի մասնակից Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը:
Նրա խոսքով, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերում ոչ մի անգամ չասվեց, որ ադրբեջանական կողմն է հարձակվել: «Այսօր հարկավոր է վերանայել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերը, որոնց մասին Ռուսաստանի նախագահի մասնակցությամբ Հայաստանի նախագահի հետ հանդիպմանը խոսում է Ադրբեջանի նախագահը: Նրանք ասում են. «Դուրս բերեք Հայաստանի Զինված ուժերը»: Բայց այնտեղ Հայաստանի ուժեր չկան, այնտեղ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ուժերն են»,- ասաց Տեր-Գրիգորյանցը:
Ադրբեջանը, ըստ գեներալ-լեյտենանտի, զինում է ահաբեկչական բանակը. «Նրանք ահաբեկչությամբ են զբաղվում, սատարում են «Իսլամական պետություն» խմբավորումը: Նրանք Սիրիայից իսլամականների են ներգրավում: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը որեւէ միջոց չի ձեռնարկում ագրեսորի եւ ահաբեկչական պետության նկատմամբ»:
Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը կարծում է, որ ադրբեջանական կողմը մարտով հետախուզություն կատարեց, իմացավ, թե որոնք են հայկական բանակի թույլ կամ ուժեղ կողմերը: «Բայց նրանք լավ դիմակայության հանդիպեցին, տեսան, որ մեր զինվորականները պատրաստ են ամեն ինչի: Այո, նրանք 800 հեկտար տարածք վերցրեցին, քանի որ ներխուժեցին բնակավայրեր եւ սպանեցին քաղաքացիական բնակչությանը: Չնայած Ալիեւը հայտարարեց, որ իրենք քաղաքացիական անձանց ձեռք չեն տվել, բայց խաբեց: Նա համաշխարհային մասշտաբի խաբեբա է»,- ընդգծեց գեներալ-լեյտենանտը:
Նրա խոսքով, Ռուսաստանի նախագահը նույն շարքի վրա դրեց ագրեսորին եւ զոհին: «Հարկավոր էր ագրեսորին ասել. դադարեցրեք անկախ պետության նկատմամբ ագրեսիվ գործողությունները: Մեր բանակը ցույց տվեց, որ պատրաստված է, կրթված եւ հոգեբանորեն հավատարիմ: Բայց ինձ համար վիրավորական է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, ԵԱՀԿ-ն անհրաժեշտ քայլեր չեն ձեռնարկում ագրեսորի նկատմամբ, չէ՞ որ նա ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունը խախտելով՝ զենք է ճոճում»,- հավելեց Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը:

От агрессивного азербайджанского государства в любой момент можно ждать чего угодно. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил генерал-лейтенант, участник карабахской войны Норат Тер-Григорянц.
По его словам, в резолюциях Совета безопасности ООН ни разу не было сказано, что напала азербайджанская сторона. «Сегодня нужно пересмотреть все резолюции Совета безопасности ООН, о которых говорит президент Азербайджана при встрече с президентом Армении в присутствии президента России. Они говорят: «Уберите Вооруженные силы Армении». Так там нет сил Армении, там силы Нагорно-Карабахской Республики», - сказал Тер-Григорянц.
Азербайджан, констатировал генерал-лейтенант, вооружает террористическую армию: «Они террором занимаются, они поддерживают «Исламское государство». Они привлекают исламистов из Сирии. Совет безопасности ООН не предпринимает никаких мер в отношении агрессора и террористического государства».
Азербайджанская сторона, считает генерал-лейтенант, провела разведку боем, узнала, где слабые или неслабые места армянской армии. «Но они получили хороший отпор, они увидели, что наши военнослужащие готовы на все. Да, они взяли 800 га территории, потому что проникли в населенные пункты и убивали гражданские население. Хотя Алиев заявил, что они гражданских не трогали, но он обманывает, он крупнейший обманщик мирового масштаба», - подчеркнул Норат Тер-Григорянц.
Президент России, по его словам, поставил на одну доску агрессора и жертву. «Надо было сказать агрессору: прекратите хулиганить и выполнять агрессивные действия по отношению к независимому государству. Наша армия показала, что она подготовлена, обучена и психологически предана. Однако мне очень обидно, что Совет безопасности ООН, ОБСЕ не принимают должных мер в отношении агрессора, ведь он в нарушение Устава ООН все время бряцает оружием», - добавил Норат Тер-Григорянц.