Այսօր ռասիզմը դարձել է իրական թշնամի, որի դեմ մենք պետք է պայքարենք, եւ Եվրոպան պետք է համախմբվի. ցանկացած մարդ` ռասիզմի ցանկացած դրսեւորմամբ, պետք է պատժվի. մեկ անգամ արդեն Եվրոպան տեսել է ռասիզմի էսկալացիա, եւ այդ ռասիզմի անունն էր Նացիստական ռեժիմ», - այս մասին ԵԽԽՎ-ում հունիսի 20-ին մեկնարկած լիագումար նիստի ընթացքում ընդգծել է հայաստանյան պատվիրակության անդամ, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանը:
«Դժբախտաբար, այստեղ` Եվրոպայի Խորհրդում, դեռ կան անդամ պետություններ այնպիսի ռեժիմներով, որոնք խիստ անհանդուրժողական եւ ռասիստական քաղաքականություն են վարում էթնիկ խմբերի, ազգությունների եւ մի շարք երկրիների նկատմամբ` ահ ու սարսափ տարածելով նրանց հանդեպ: Այո՛, սիրելի գործընկերներ, ասենք ոչ ատելությանն ու վախին, բայց ասենք նաեւ ոչ ստին: Չի կարելի խաբել Եվրոպային, մենք ունենք բազում ապացույցներ, թե ինչպես է Ադրբեջանը ջախջախում եւ վերացնում հին հայկական մշակութային ժառանգությունը: Խոսքերիս ամենածանրակշիռ հաստատումն է Եվրոպական հանձնաժողովի զեկույցը` Ադրբեջանի կողմից ցուցաբերված ռասիզմի եւ անհանդուրժողականության դեմ (ՌԱԵՀ)»:
Անդրադառնալով այդ զեկույցի 25-րդ հոդվածին` Ն. Կարապետյանը շեշտել է. «Այստեղ մենք կարդում ենք` «ադրբեջանցիների մի ամբողջ սերունդ մեծացել է` հայկական ագրեսիայի մասին մշտական հռետորաբանություն լսելով: 2012թ-ին արված ուսումնասիրության համաձայն` ադրբեջանցիների 91% Հայաստանը իրենց ամենամեծ թշնամին են համարում»: Միեւնույն տեղում մենք կարող ենք գտնել նաեւ հետեւյալը` «Այլ աղբյուրների համաձայն` գոյություն ունի նաեւ ներքաղաքական կոնֆլիկտ, եւ ադրբեջանական ղեկավարությունը, կրթական համակարգը եւ ԶԼՄ-ները շատ բեղմնավոր են հայերին զրպարտելու հարցում: Քաղաքական հակառակորներին հաճախ մեղադրում են հայկական արմատներ ունենալու եւ հայկական աղբյուրներից գումար ստանալու մեջ: Եվ սա դեռ ամենը չէ»:
Ըստ Նաիրա Կարապետյանի, կան բազմաթիվ օրինակներ, որ դպրոցական ծրագրում առկա են տարբեր առաջադրանքներ եւ խաղեր, որոնք բովանդակությունը հայերի հանդեպ չափից շատ ատելությունն է. «Դպրոցական երեխաները վաղ տարիքից սովորում են թշնամի ունենալ, եւ այդ թշնամին հանդիսանում են հայերը: Եվրոպայի Խորհրդի համար ամենեւին էլ անակնկալ չէ, որ ՌԱԵՀ-ը իր զեկույցի մեջ նույնպես հիշատակում է Ռամիլ Սաֆարովի դեպքը, դեպք, որը հիմք է հանդիսացել այստեղ, Եվրոպայի Խորհրդում, Մեծ Բրիտանիային պատգամավոր պարոն Չոփի կողմից արված ԵԽԽՎ զեկույցի 13540 փաստաթղթղի համար, այն է` «Դատապարտված անձանց փոխանցելու մասին Կոնվենցիայի չարաշահումը կանխելու համար միջոցներ»: Հարկ է հիշեցնել, որ ադրբեջանցի սպա` Ռամիլ Սաֆարովը, ՆԱՏՕ-ի սեմինարի ժամանակ սպանել էր իր հայ գործընկերոջը` Գուրգեն Մարգարյանին, մինչ նա քնած էր, միայն վերջինիս հայ լինելու պատճառով: Կարճ ժամանակ անց նրան հունգարական բանտից տեղափոխել էին Ադրբեջան, որտեղ նա պետք է կրեր ցմահ ազատազրկումը` Բուդապեշտի դատարանի կողմից 2004թ-ին հայ սպային սպանելու համար վճիռի համաձայն: Բայց, հասնելով Ադրբեջան, Ռամիլ Սաֆարովը անմիջապես ազատ արձակվեց, ստացավ մայորի կոչում, բնակարան եւ վճար, որը նա չէր ստացել Հունգարիայում բանտարկված լինելու պատճառով: Դա այսպես կոչված հերոսի փառաբանման քայլ էր նախագահ Ալիեւի կողմից: Իր մամլո հաղորդագրության մեջ ՌԱԵՀ-ն ընդգծել է այն վտանգը, որ նման գործողությունները կարող են անպատժելիության զգացում ձեւավորել ամենավտանգավոր ռասիստ հանցագործների մոտ»:
Այնուհետեւ ԱԺ պատգամավորը հավելել է, որ սաանակնկալ չէ ադրբեջանական ռեժիմի պարագայում. «Բոլորովին վերջերս մեկ այլ մարդասպան` ադրբեջանցի սպա, ով գլխատել էր Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի զինծառայող Քյարամ Սլոյանին եւ, նկարվելով նրա գլխի հետ, տարածել լուսանկարները համացանցում, նույնպես փառաբանվել էր եւ պարգեւատրվել նախագահ Ալիեւի կողմից: Նման տեսակի ռասիզմը առաջին հերթին սկսվում է բարձրաստիճան պաշտոնյաներից, եւ թույլ տվեք մեջ բերել մի նախադասություն նախագահ Ալիեւի խոսքից. «Կան նաեւ ուժեր, որոնք չեն սիրում մեզ, չեն սիրում մեր ձեռքբերումները, դրանք մեզ վատը կամեցողներն են: Կարելի է բաժանել նրանց մի քանի խմբի: Առաջին հերթին` դրանք մեր գլխավոր թշնամիներն են` աշխարհասփյուռ հայությունը եւ այն կաշառված ու կոռումպացված քաղաքական գործիչները, որոնք գտնվում են նրանց լոբբիի ազդեցության տակ»: Ես սրանք միայն հայերի հանդեպ ռասիզմի եւ անհանդուրժողականության օրինակներն են: Ես կոչ եմ անում Խորհրդարանական վեհաժողովին վերջ դնել այսօրինակ երեւույթներին, ասել` վե՛րջ դնել նացիզմին, վե՛րջ դնել ռասիզմին, վե՛րջ դնել Ալիեւի ռեժիմին», - հորդորել է Ն. Կարապետյանը:

“Today racism and intolerance have become real enemies for us to fight; Europe should unite to prevent them from developing further. Every single person who demonstrates racism should be stopped and punished. Once Europe suffered a sad experience of the escalation of violence and intolerance and it had a name: the Nazi regime,” said Naira Karapetyan, a member of the Armenian delegation, at the PACE plenary session held on June 20.
“Unfortunately, here in the Council of Europe there are still member States whose regimes use strong words of intolerance and racism toward ethnicities, nationalities and other countries, spreading hatred and shaking spears at other countries. So yes, No Hate, No Fear, but also no to lying to Europe. We have plenty of evidence of the destruction of the cultural heritage of ancient Armenia. Do not lie to Europe. The latest report on Azerbaijan of the European Commission against Racism and Intolerance firmly confirms what I am saying. “
Referring to the paragraph 21 of the report Naira Karapetyan stressed: “Here we read that an entire generation of Azerbaijanis has now grown up listening to constant rhetoric of Armenian aggression. According to a 2012 survey, 91% perceived Armenia as Azerbaijan’s greatest enemy. The same paragraph also states: ‘According to other sources, there is a conflict-ridden domestic political discourse and Azerbaijan’s leadership, education system and media are very prolific in their denigration of Armenians. Political opponents are accused of having Armenian roots or of receiving funds from Armenian sources. It is not simply about that issue.’”
According to Naira Karapetyan there are many other examples. The curriculum of schools includes tasks and games that teach children to treat Armenian as enemies.
“It will be no surprise to the Council of Europe that in its report ECRI also mentioned the case of Ramil Safarov, which was the basis of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe report Document 13450 by Mr Chope. I remind the Assembly that Ramil Safarov, an Azeri military officer who killed an Armenian colleague while he was asleep solely because he was Armenian, was given a flat and other honours. In its press release ECRI pointed out the risk that such action could cultivate a sense of impunity for the perpetrators of racist crimes of the most serious nature. That is no surprise, given the Azeri regime’s style.”
“Just a month ago, another murderer - again, an Azeri military officer - who beheaded Qyaram Sloyan, a solider in the Karabakh defence army, was also honoured by President Aliyev. This kind of racism starts first of all from high-ranking officials.”
She read an example from the speech of President Aliyev. "There are forces that do not like us and our achievements . We can divide them into several groups . First of all, they are our main enemies, Armenians around the world, and the corrupt politicians who are under the influence of their lobby."
Karapetyan called on the Parliamentary Assembly to stop Nazism, racism and intolerance, and to stop the Aliyev regime.
Intro: Naira Karapetyan in her speech in the PACE urges the European countries to prevent racism and intolerance towards Armenians that the Azerbaijani government inseminates in its population.