ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահները  Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպմանը մասնակցել են` ցույց տալու, որ իրենք էլ դեր են խաղում, բայց փաստացիորեն չեն մասնակցել հանդիպմանը: Այդ մասին հունիսի 21-ին մամուլի ասուլիսին հայտնել է   «Հայ դատի» գրասենյակի եւ ՀՅԴ-ի քաղաքական հարցերով ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
Նա չի կարծում, թե Ադրբեջանի ապրիլյան արկածախնդրության նպատակը Ղարաբաղի հարցում միջազգային խաղացողների քաղաքական ակտիվացմանը նպաստելն էր:   «Նախագահների այսօրվա հայտարարության մեջ կետ կա շփման գծում լարվածությունը նվազեցնելու մասին. դա եւս Ադրբեջանի վրա ճնշման արդյունքն է», - նշել է Մանոյանը:
Հիշեցնենք, որ Սանկտ Պետերբուրգում տեղի է ունեցել Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցով: Հանդիպման արդյունքում  նախագահները համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել, որի համաձայն, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները պայմանավորվել են մեծացնել ղարաբաղյան հակամարտության շփման գծում միջազգային դիտորդների թիվը:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ присоединились к встрече в Санкт-Петербурге с целью показать, что они тоже играют роль, но фактически они не участвовали в ней. Об этом на пресс-конференции 21 июня заявил глава офиса «Ай дата» и по политическим вопросам АРФ Дашнакцутюн Киро Маноян.
Он не считает, что цель апрельской авантюры Азербайджана заключалась в том, чтобы способствовать политической активизации международных игроков в вопросе Карабаха. «Сегодня в заявлении президентов содержится пункт о том, что понизилась напряженность на линии соприкосновения: это тоже было результатом давления на Азербайджан», - отметил Маноян.
Напомним, что в Санкт-Петербурге состоялась трехстороння встреча президентов России, Армении и Азербайджана по вопросу Нагорного Карабаха. По итогам встречи президенты выступили с совместным заявлением, согласно которому, главы Армении и Азербайджана условились увеличить число международных наблюдателей на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта.