Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունները պետք է բարելավվեն: Այս մասին հունիսի 29-ին Երեւանում Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարեց Գերմանիայի ԱԳ նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շթայնմայերը:
Պատասխանելով հարցին այն մասին, որ նա նպաստել է Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւի ընդունմանը, սակայն անձամբ ոչ մի անգամ չօգտագործեց «ցեղասպանություն» բառը, Ֆրանկ-Վալտեր Շթայնմայերը նշեց, որ նման հարցերը չեն լուծվում մեկ բառի օգտագործմամբ: Նրա խոսքով՝ հակառակը, հարկավոր է հաշվի առնել այն փաստի կարեւորությունը, որ 100 տարի անց նման բանաձեւ է ընդունվում:
«Կարծում ենք, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունները հնարավորինս պետք է բարելավվեն»,- նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ անցյալ դարասկզբի իրադարձություններում Գերմանիայի դերը նույնպես պետք է ուսումնասիրվի:

YEREVAN. - The relations between Armenia and Turkey must improve, the OSCE Chairperson-in-Office and German FM Frank-Walter Steinmeier stated Wednesday at a joint press-conference with his Armenian counterpart Edward Nalbandian in Yerevan.
To the comment that he contributed to the adoption of the resolution on the Armenian Genocide recognition by Bundestag, without ever using the word “genocide” himself, the German FM noted that such issues are not solved by using one word.
In his words, it is instead necessary to consider the importance of the fact that such a resolution has been adopted after 100 years. “We think that the ties between Armenia and Turkey should improve,” Steinmeier noted, adding that Germany’s role in the events of the beginning of the century has been studied.