Առանց բանակցային գործընթացում Լեռնային Ղարաբաղի լիարժեք մասնակցության, անհնար է լուրջ առաջընթաց գրանցել։ Այս մասին հունիսի 30-ին՝ Երեւանում ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ–Վալտեր Շթայնմայերի եւ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հանդիպման ավարտին, լրագրողներին ասել է ԼՂՀ ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե հանդիպմանը քննարկվել է արդյոք բանակցային գործընթացին Ղարաբաղի մասնակցությունը, նախարարը պատասխանեց. «Դա այն կետն է, որի մասին մենք միշտ խոսում ենք։ Դա մեր պաշտոնական դիրքորոշումն է։  Ոչ միայն ղարաբաղյան կողմի պահանջը, այլեւ օբյեկտիվ իրականություն։ Այսօր առանց բանակցային գործընթացում Լեռնային Ղարաբաղի լիարժեք մասնակցության, անհնար է լուրջ առաջընթաց գրանցել»։
Նրա խոսքով՝ այդ տեսակետը ԵԱՀԿ–ի համար նորություն չէ։ «Մենք նորից ենք այն ներկայացրել, եւ դա հաշվի է առնվել։ Մենք նաեւ խոսել ենք այն մասին, որ անկախ բանակցային գործընթացում ստեղծված իրավիճակից, անկախ այն հանգամանքից, թե ստատուս քվոն պահպանվում է, թե ոչ, կան Ղարաբաղի ժողովրդի հումանիտար կարիքները, որոնք պետք է բավարարվեն։ Եվ ԵԱՀԿ–ն՝ որպես լրջագույն միջազգային կառույց, որի գործառույթների մեջ է մտնում նաեւ նրա տարածքում ապրող ժողովուրդների հումանիտար հարցերը, պետք է քայլեր ձեռնարկի այդ ուղղությամբ։ Խոսքը մասնավորապես այն մասին է, որ շրջափակման պատճառով ոտնահարվում են Արցախի ժողովրդի իրավունքները՝ կրթության, ազատ տեղաշարժի եւ մի շարք այլ իրավունքներ։ Այդ ուղղությամբ ԵԱՀԿ–ն նույնպես կարող է դեր խաղալ»,– ասել է նախարարը։

Без полноценного участия Нагорного Карабаха в переговорном процессе невозможно добиться серьезного прогресса. Об этом заявил глава МИД Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян в беседе с журналистами по итогам состоявшейся в Ереване встречи действующего председателя ОБСЕ, главы МИД Германии Франка Вальтера Штайнмаера и президента Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяна.
Отвечая на вопрос о том, обсуждался ли на встрече вопрос участия карабахской стороны в переговорном процессе, министр отметил: «Это тот пункт, о котором мы всегда говорим. Это наша официальна позиция. И не только требование карабахской стороны, но и объективная реальность – сегодня без полноценного участия карабахской стороны невозможно добиться серьезного прогресса в переговорах.
По его словам, эта точка зрения не новость для ОБСЕ: «Мы вновь ее представили, и это было учтено. Мы также говорили о необходимости того, что независимо от создавшейся в переговорном процессе ситуации, независимо от того, сохраняется статус-кво или нет, существуют гуманитарные нужды карабахского народа, которые должны быть удовлетворены. И ОБСЕ, как серьезнейшая международная структура, в функции которой входят также гуманитарные вопросы проживающих на ее пространстве народов, должна предпринять шаги в этом направлении. Речь идет, в частности, о том, что вследствие блокады попираются права народа Арцаха – на образование, свободу перемещения, ряд других прав. В этом направлении ОБСЕ также может сыграть роль».