Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության Խորհրդարանական վեհաժողովի Գլխավոր ասամբլեայում նախագահությունը Ռուսաստանից անցել է Սերբիային։
ՌԴ Պետդումայի խոսնակ Սերգեյ Նարիշկինը, հանձնելով նախագահությունը Սերբիային, նշել է, որ նրա խնդիրը՝ խաղաղություն, բարգավաճում ու կայունություն ապահովելը, կարող է լուծվել միայն պատգամավորների եւ կառավարությունների ընդհանուր ջանքերով։
«Ես վստահ եմ, որ համատեղ մենք կհասնենք Սեւծովյան տարածաշրջանի ավելի մեծ բարգավաճման։ Լիագումար նիստը փակ ենք համարում»,– ասել է Նարիշկինը։
Նշենք, որ հունիսի 28-30–ը Մոսկվայում ընթանում էր Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության Խորհրդարանական վեհաժողովի 47-րդ Գլխավոր ասամբլեան։ ՌԴ–ն ընդունում էր նստաշրջանը որպես նախագահող երկիր։
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության  (ՍՏՀԿ) կազմում ներկայումս 12 երկիր կա՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը, Բուլղարիան, Ալբանիան Վրաստանը, Հունաստանը, Մոլդովան, Ռումինիան, Ռուսաստանը, Սերբիան, Թուրքիան եւ Ուկրաինան:

Председательство в Генассамблее ПАЧЭС от России перешло к Сербии.
Передавая председательство Сербии, спикер Госдумы Сергей Нарышкин отметил, что задача обеспечения мира и стабильности, а также процветания может быть решена только общими усилиями парламентариев и правительств.
«Я убежден, что совместно мы добьемся еще очень многого на благо Черноморского региона, на благо стран и народов нашего Причерноморья. Объявляем пленарное заседание закрытым»,- сказал Нарышкин, стукнув молотком в знак передачи председательства Сербии. Затем спикер ГД передал молоток сербской стороне, председателю парламента Сербии Майе Гойкович.
С 28 по 30 июня в Москве проходила 47-я Генеральная ассамблея ПАЧЭС. Россия принимает сессию в качестве председательствующей страны. В мероприятиях приняли участие национальные делегации Азербайджана, Албании, Армении, Болгарии, Греции, Молдовы, России, Румынии, Сербии и Турции, а также представители Франции как страны-наблюдателя и девяти международных организаций.
В Ассамблею входят представители парламентов Албании, Армении, Азербайджана, Болгарии, Грузии, Греции, Молдавии, Румынии, России, Сербии, Турции и Украины.