Ուկրաինայի ՆԳ նախարարի խորհրդական Զորյան Շկիրյակը հայտարարել է, որ հետաքննությունը դեռ դիտարկում է լրագրող Պավել Շերեմետի սպանության մի քանի տարբերակ։
Շերեմետի մասնագիտական գործունեությունը
Պավել Շերեմետի սպանության հիմնական վարկածներից մեծը նրա մասնագիտական գործունեությունն է մնում։ Լրագրողն ակտիվ համագործակցում էր մի քանի ուկրաինական պարբերականների հետ, հաճախ բարձրացնելով բավականին սուր թեմաներ՝ կաշառակերությունից մինչեւ ուժայինների չարաշահումներ։
Շատ քաղաքական գործիչներ եւ Շերեմետի շատ գործընկերներ կարծում են, որ նրան սպանել են հենց նյութերի համար։
«Ստրանա.ուա» կայքի գլխավոր խմբագիր Իգոր Գուժվան հայտնել էր, որ վերջին օրերին «Ուկրաինսկայա պրավդայի» դեմ, որտեղ աշխատում էր Շերեմետը, հզոր փիառ գրոհ է սկսվել սոցիալական ցանցերում, որը նախաձեռնել էին Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի կողմնակիցները։
Տհաճ հարաբերություններ
Այս վարկածը սերտորեն  կապված է առաջինի հետ։ Շերեմտը Ուկրաինա էր տեղափոխվել 5 տարի առաջ եւ, ամենայն հավանականությամբ, հասցրել էր թշնամիներ ձեռք բերել։
ՇԵրեմետի ուկրաինացի գործընկերներն ասում են, որ լրագրողը չի բողոքել սպառնալիքներից։
Միաժամանակ «Նովայա գազետա» թերթը, վկայակոչելով սպանվածի ընկերներին, հայտնում է, որ նա եւ նրա քաղաքացիական կինն ասել են, որ իրենց հետեւում են։
«Ռուսական հետք»
Ուկրաինայի ՆԳ նախարար Զորյան Շկիրյակը հայտնել էր, որ Շերեմետի սպանության հետեւում կարող է Մոսկվան լինել։
«Անխոս, մենք պետք է շատ լավ գիտակցենք, որ այս իրավիճակում, երբ մերդեմ  հիբրիդային պատերազմ է ընթանում, հաշվի առնելով, թե ինչպիսի պրոֆեսիոնալությամբ է կատարվել սպանությունը, ռուսական հետքը բացառել մենք չենք կարող»,– ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ ինքն անձամբ ավելի շատ հակված է «ռուսական հետքի» վարկածին։
Շերեմետը պատահական զոհ է
Այն մասին, որ Շերեմետը պատահական զոհ է, խոսում է սպանության ձեւը։ Լրագրողին պայթեցրել են մեքենայի մեջ, որը պատկանում էր «Ուկրաինսկայա պրավդա» պարբերականի ղեկավար Ալյոնա Պրիտուլային»
Շերեմետի ընկերները պատմել են, որ Պրիտուլան լրագրողի քաղաքացիական կինն էր։ Բացառված չէ, որ ցանկացել են սպանել հենց նրան, այլ ոչ թե Շերեմետին։
Ուկրաինայի ՆԳՆ–ից հայտնել են, որ «Ուկրաինսկայա պրավդայի» գլխավոր խմբագրին թիկնապահներ կտան։
Ո՞վ է Պավել Շերեմետը
Պավել Շերեմետը 44 տարեկան էր։ Նա ծնվել է Մինսկում 1971-ի նոյեմբերի 28-ին։ Ավարտել է Բելառուսի տնտեսական համալսարանի Միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետը եւ ի սկզբանե աշխատում էր բանկային ոլորտում։ 1992-ին նա սկսել է աշխատել Բելառուսի հեռուստաընկերությունում որպես տնտեսական ծրագրերի խորհրդական։ Իսկ ավելի ուշ «Պողոտա» վերլուծական ծրագրի հաղորդավարն էր։ 1996-ին Շերեմետը դարձավ «Բելառուսական գործնական թերթի» գլխավոր խմբագիրը եւ Հանրային ռուսական հեռուստաընկերության (այժմ՝ «Առաջին ալիք») բելառուսական բյուրոյի ղեկավարը։ 2005–ին նա հիմնել էր «Բելառուսական պարտիզան» ընդդիմադիր օնլայն պարբերականը։
Պավել Շերեմետը «Պատահական նախագահ» գրքի հեղինակներից մեկն էր, որը նվիրված էր Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոյի ռեժիմին։ 2005-ին նա հրապարակեց «Վլադիմիր Յակովլեւի պիտերյան գաղտիքները» գիրքը, որը պատմում էր Սանկտ Պետերբուրգի նոր ռուսաստանցի քաղաքական գործիչների մասին։ 2009-ին Սահակաշվիլիի, 2008-ի օգոստոսին 6-օրյա պատերազմի եւ ռուս–վրացական հարաբերությունների մասին գիրք էր գրել՝ «Սահակաշվիլի/Վրաստան. Մահացած երազանքներ»։
Շերեմետը մինչեւ 2008 թվականն աշխատում էր «Առաջին ալիքում»։ Եղել է «Նովոստի» եւ «Վրեմյա» ծրագրերի հաղորդավարն ու հատուկ թղթակիցը։ 2008-ին լրագրողը հեռացել էր հեռուստաընկերությունից, դարձել է «Օգոնյոկ» ամսագրում քաղաքականության եւ հասարակության բաժնի խմբագիրը։ 2013-ին Շերեմետը Ռուսաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունում դարձել էր «ՊՐԱՎ? ԴԱ!» ծրագրի հաղորդավարը։ Վերջին տարիներին նա ապրում էր Կիեւում։ 2012–ից համագործակցում էր «Ուկրաինսկայա պրավդա»–ի հետ, 2015-ի սեպտեմբերից «Ռադիո Վեստի»–ում հեղինակային հաղորդում էր վարում։
Ինչի վրա է աշխատել Շերեմետը
Վերջին շրջանում Պավել Շերեմետը համագործակցել է մի քանի ուկրաինական եւ ռուսական պարբերականների հետ: Ուկրաինայում նրա նյութերը հրապարակվել են «Ուկրաինսկայա պրավդա»-ում, Եվրամայդանին աջակցող պարբերականներում եւ «Վեստի» ռադիոկայանում, որը գործում է 2014 թվականից եւ պարբերաբար քննադատվում է ուկրաինական հասարակության կողմից այն բանի համար, որ ունի ռուսամետ դիրքորոշում:
«Ուկրաինսկայա պրավդա»-ում Շերեմետի վերջին նյութը հրապարակվել է հուլիսի 17-ին եւ նվիրված էր  «Ազով» կամավորական գումարտակի մարտիկներին, որոնք խոչընդոտել են «Օդեսայի մերձնավահանգստային գործարանի» վերահսկիչ խորհրդի նախագահի, «Նեֆտոգազ»-ի հակաահաբեկչական կոմիտեի  կառավարման ղեկավարի տեղակալ Սերգեյ Պերելոմոյի եւ  «Օդեսայի մերձնավահանգստային գործարանի»  նախագահի առաջին տեղակալ  Նիկոլայ Շուրիկովի դեմ դատերին:
Նրանք «խուսափեցին դատից», որովհետեւ «կոմբատ պատգամավորները» եւ էլի ինչ-որ կամուֆլյաժավոր մարդիկ եւ՛ հինգշաբթի, եւ՛ շաբաթ խափանեցին դատարանի աշխատանքը եւ այդ երկու գործերի շուրջ խելագար մթնոլորտ ստեղծեցին,  բացատրել է Շերեմետը: Այդպիսի գործողությունները հարուցում են «բնակչության ատելությունը կամուֆլյաժավոր մարդկանց հանդեպ եւ չարություն են խթանում նախագահ Պորոշենկոյի եւ ուժային կառույցների ղեկավարությանը կամավորագրվողների հանդեպ, նշել է նա:
Մինչ այդ «Ուկրաինսկայա պրավդա»-ում հրապարակված նյութերում Շերեմետը, մասնավորաբար, գրել է Ուկրաինայում բարեփոխումների ընթացքի եւ կոռուպցիայի մասին, ինչպես նաեւ հայրենի Բելառուս այցի մասին, ուր գնացել էր տեսակցելու մորը եւ այցելելու հոր շիրիմին: Շերեմետը Բելառուս ուղեւորվելիս վարորդներին խորհուրդ է տվել կողմնակի ճանապարհներով գնալ՝ մայրուղիներում կատարվող շորթումների պատճառով:
Հունիսի 7-ին  հրապարակվեց «Լուցեկոյի նամակը դատախազների եւ ադամանդների մասին», որում հիշեցնում էր 2014 թվականին դատախազների կողմից Կիեւի կենտրոնում Graff ոսկերչական խանութի կողոպուտի մասին։
Այս գործի հետաքննությունը նա համարել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի բանավեճի համար ցուցադրական օրինակ: «Պեչորյան շրջանի դատախազների խումբը «Սոկոլ» հատուկ ջոկատի մարտիկների եւ ՆԳՆ մի քանի աշխատակիցների աջակցությամբ հետաքննություն անցկացնելու պատրվակով  կողոպտել էր ոսկերչական խանութը»,- գրել է Շերեմետը:
Նա հիշեցրել է, որ պահպանվել են «10 ժամ տեւողությամբ ձայնագրություններ՝ տարբեր սենյակների տարբեր խցերում արված, թե ինչպես են դատախազները, մարտիկները եւ միլիցիոներները գրպանների, պայուսակների, գուլպաների եւ վարտիքների մեջ խցկում ադամանդները», սակայն «կողոպուտը ղեկավարած դատախազները զբոսնում են ազատության մեջ»:

Советник главы МВД Украины Зорян Шкиряк заявил, что следствие пока рассматривает несколько версий убийства журналиста Павла Шеремета.
Профессиональная деятельность Шеремета
Одной из основных версий убийства Павла Шеремета остается его профессиональная деятельность. Журналист активно сотрудничал с несколькими украинскими изданиями, зачастую поднимая достаточно острые темы — от коррупции до злоупотреблений со стороны силовиков.
Многие политики и коллеги Шеремета считают, что его убили именно из-за материалов.
Главный редактор издания «Страна.ua» Игорь Гужва сообщил, что в последние дни против «Украинской правды», на которую работал Шеремет, «началась мощная пиар-атака в социальных сетях», предпринятая сторонниками президента Украины Петра Порошенко.
Неприязненные отношения
Эта версия тесно связана с первой. Шеремет переехал на Украину пять лет назад и, скорее всего, успел нажить недоброжелателей.
Украинские коллеги Шеремета говорят, что журналист не жаловался на угрозы.
При этом «Новая газета» со ссылкой на друзей убитого сообщает, что он и его гражданская жена говорили, что за ними следят.
«Российский след»
Министра внутренних дел Украины Зорян Шкиряк заявил, что за убийством Шеремета может стоять Москва.
«Безусловно, мы должны прекрасно осознавать, что в этой ситуации, когда против нас ведется гибридная война, учитывая, как профессионально было совершено это кровавое убийство, исключать российский след мы не можем», — заявил Шкиряк, добавив, что лично он больше склоняется к версии «российского следа».
Шеремет — случайная жертва
В пользу того, что Шеремет стал случайной жертвой, говорит способ убийства. Журналиста взорвали в машине, которая принадлежит руководителю интернет-издания «Украинская правда» Алене Притуле.
Друзья Шеремета рассказали, что Притула была гражданской женой журналиста. Не исключено, что убить хотели именно ее, а не Павла Шеремета.
В МВД Украины заявили, что главреду «Украинской правды» будет предоставлена охрана.
Кто такой Павел Шеремет
Павлу Шеремету было 44 года. Он родился в Минске 28 ноября 1971 года. Закончил факультет международных экономических отношений Белорусского экономического университета и изначально работал в банковской сфере. В 1992 году он пришел на Белорусское телевидение в качестве консультанта экономических программ, а позднее стал ведущим еженедельной аналитической программы «Проспект». В 1996 году Шеремет стал главным редактором «Белорусской деловой газеты» и заведующим белорусским бюро Общественного российского телевидения (сейчас — «Первый канал»). В 2005 году он основал оппозиционное интернет-издание «Белорусский партизан».
Павел Шеремет был одним из авторов книги «Случайный президент», которая посвящалась режиму президента Белоруссии Лукашенко (в соавторстве со Светланой Калинкиной). В 2005 году выпустил книгу «Питерские тайны Владимира Яковлева» о новых российских политиках из Санкт-Петербурга. В 2009 году была написана книга о Саакашвили, о шестидневной войне в августе 2008 года, о российско-грузинских отношениях «Саакашвили\Грузия. Погибшие мечты».
Шеремет работал на «Первом канале» до 2008 года. Был спецкорром и ведущим программ «Новости» и «Время». В 2008 году журналист ушел с телевидения, стал редактором отдела политики и общества в журнале «Огонек». В 2013 году Шеремет стал ведущим ежедневной общественно-политической программы «ПРАВ? ДА!» на Общественном телевидении Росссии (ОРТ). В последние годы он жил в Киеве в Украине. С 2012 года сотрудничал с «Украинской правдой», с сентября 2015 года вел авторскую программу на «Радио Вести».
Над чем работал Шеремет
В последнее время Павел Шеремет сотрудничал с несколькими украинскими и российскими изданиями. В Украине его материалы выходили в «Украинской правде», издании поддержавшим Евромайдан, и на радио «Вести», работающем с 2014 года и регулярно обвиняющимся украинской общественностью в том, что занимает пророссийскую позицию
Последний материал Шеремета в «Украинской правде» был опубликован 17 июля и был посвящен выходцам из добровольческого батальона «Азов», которые препятствовали судам над председателем наблюдательного совета «Одесского припортового завода», первого замглавы правления НАК «Нафтогаз» Сергеем Переломой и первым зампредседателем «Одесского припортового завода» Николаем Щуриковым. Они «ускользают от суда», потому что «депутаты-комбаты и еще какие-то люди в камуфляже и в пятницу, и в субботу блокировали работу суда и создавали атмосферу безумия вокруг этих двух дел», объяснял Шеремет. Такие действия вызывают «большую ненависть населения к людям в камуфляже и стимулируя злобу к любым добровольцам у президента Порошенко и руководителей силовых структур», отмечал он.
В опубликованных до этого материалах в «Украинской правде» Шеремет, в частности, писал о ходе реформ и коррупции на Украине, а также о визите в родную Белоруссию, куда он ездил навестить мать и могилу отца. Белоруссию водителям Шеремет советовал объезжать стороной из-за поборов на дорогах.
7 июня он опубликовал «Письмо Луценко о прокурорах и бриллиантах», в котором напомнил об ограблении прокурорами ювелирного магазина Graff в центре Киева в 2014 году. Расследование этого дела он считал показательным для дискуссии о борьбе с коррупции. «Группа прокуроров Печерского района при поддержке бойцов спецотряда «Сокол» и нескольких сотрудников МВД под видом проведения уголовного расследования ограбила ювелирный магазин», — писал Шеремет. Он напоминал, что сохранились «10 часов видеозаписей с разных камер в разных комнатах, как прокуроры, бойцы и милиционеры рассовывают по карманам, сумкам, носкам и трусам бриллианты», однако «прокуроры, командовавшие ограблением, гуляют на свободе».