Պերուում հարյուրավոր մարդիկ են փողոց դուրս եկել՝ պահանջելով բանտից ազատել երկրի նախկին նախագահ Ալբերտո Ֆուխիմորիին, հայտնում է BBC –ի Ռուսական ծառայությունը:
Ալբերտո Ֆուխիմորին, որը հաջորդ շաբաթ 78 տարեկան է դառնում, 2007-ից սկսած բանտարկված է մի շարք հանցագործությունների, այդ թվում մարդու իրավունքների ոտնահարման ու կոռուպցիայի համար:
Սակայն նրա համախոհները վստահեցնում են, որ Ֆուխիմորին արժանի չէ նման խիստ պատժի: Նրանց կարծիքով, չնայած ֆուխիմորիի կառավարման տարիներին ավտորիտար ռեժիմ էր ստեղծվել, բայցեւայնպես իր կառավարման 10 տարիներին նա կարողացել է երկիրը դուրս բերել ծանր տնտեսական վիճակից:
Ֆուխիմորին, որը երկիրը կառավարել է 1990-2000 թթ., հայտնի է երկրի ներսում ձախ արմատական շարժումների ճնշման խիստ մեթոդներով:
Պերուում 1990-ականներին մարդու իրավունքների խախտումների փաստերը հետաքննող հատուկ հանձնաժողովի տվյալներով՝ Ֆուխիմորին ապստամբ շարժումների դեմ պայքարելու համար օգտագործել է համակենտրոնացման ճամբարներ ու փակ ռազմական դատարաններ: Ըստ հանձնաժողովի զեկույցի՝ զինվորականները Պերուում 1990 –ականներին բազմիցս ներկայացրել են՝ իբրեւ իրենց կողմից սպանված գյուղացիները ապստամբների զոհերն են:
2007-ին Ֆուխիմորին դատապարտվել է ազատազրկման իշխանությունը չարաշահելու համար, իսկ 2009-ին հատուկ տրիբունալը նրան 25 տարվա ազատազրկման է դատապարտել «մահվան էսկադրոններ» կազմակերպելու համար, որոնք 90-ականների սկզբին 25 մարդ էին սպանել:

Сотни людей вышли на улицы столицы Перу, требуя отпустить из тюрьмы бывшего президента страны Альберто Фухимори, передает Русская служба BBC
Альберто Фухимори, которому на следующей неделе исполняется 78 лет, с 2007 года отбывает тюремный срок за ряд преступлений, в том числе за нарушение прав человека и коррупцию.
Однако его сторонники утверждают, что Фухимори не заслуживает такого строгого наказания. По их мнению, хотя правление Фухимори сопровождалось установлением авторитарного режима, однако за 10 лет нахождения у власти он смог вывести страну из затяжной экономической рецессии.
Фухимори, правивший страной с 1990 по 2000 годы, известен своими жесткими методами подавления леворадикальных движений внутри страны.
По данным специальной комиссии, расследовавшей факты нарушения прав человека в Перу в 1990 годах, Фухимори для борьбы с повстанческими движениями использовал концентрационные лагеря и закрытые военные суды. Согласно докладу комиссии, военные в Перу в 1990-е гг. неоднократно выдавали убитых ими же крестьян за жертв повстанцев.
В 2007 году Фухимори был приговорен к тюремному сроку за злоупотребление властью, а в 2009 году специальный трибунал приговорил экс-президента Перу к 25 годам тюрьмы за организацию «эскадронов смерти», ответственных за убийство 25 человек в начале 1990-х годов.