Հայաստանի առաջին ու երրորդ նախագահները նույն բանն են ասել ՝ Ոստիկանությանն ՊՊԾ գնդի գրավման շուրջ ստեղծված իրավիճակը կարող է խնդիրներ ստեղծել արտաքին քաղաքական դաշտում: Այս մասին հուլիսի 25-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանը:
Եվ դա, նրա խոսքով, ամենեւին էլ զարմանալի չէ: Քաղտեխնոլոգը համաձայնել է ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի այն գնահատականինն, որ Սերժ Սարգսյանը ու Լեւոն Տեր – Պետրոսյանը դաշինք են ստեղծել ղարաբաղյան հակամարտության փուլային կարգավորման հարցում: Վիգեն Հակոբյանի կարծիքով այս պահին հիմնական խնդիրը ղարաբաղյան հարցում ստեղծված փակուղին է:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Ոստիկանության ՊՊԾ գնդի գրավումը տեղի է ունեցել հուլիսի 17-ին: Հուլիսի 23-ին ազատ են արձակվել վերջին պատանդները ՝ երկու բարձրաստիճան ոստիկաններ: Զինված խմբի անդամների պահանջները նույնն են մնում՝ արմատական ընդդիմադիր Ժիրայր Սեֆիլյանի ազատ արձակումը ու երկրի ղեկավարության հրաժարականը:

Первый и третий президенты Армении сказали то же самое – процесс с захватом полка ППС Полиции может создать проблемы на внешнеполитическом поле. Об этом на пресс-конференции 25 июля заявил политтехнолог Виген Акопян.
И это, по его словам, абсолютно неудивительно. Политтехнолог согласился с оценкой оппозиционного депутата Национального Собрания Армении Никола Пашиняна о том, что Серж Саргсян и Левон Тер-Петросян создали альянс в связи с поэтапным урегулированием карабахского конфликта. На данный момент, с точки зрения Вигена Акопяна, основной вопрос – это тупик в карабахском вопросе.
Напомним, что вооруженный захват полка ППС Полиции Армении произошел утром 17 июля. В минувшую субботу, 23 июля, были освобождены последние заложники – двое высокопоставленных полицейских. Требования забаррикадировавшихся членов вооруженной группы остаются прежними: освобождение радикального оппозиционера Жирайра Сефиляна и отставка руководства страны.