Հայաստանի առաջին ու երրորդ նախագահները նույն բանն են ասել ՝ Ոստիկանությանն ՊՊԾ գնդի գրավման շուրջ ստեղծված իրավիճակը կարող է խնդիրներ ստեղծել արտաքին քաղաքական դաշտում: Այս մասին հուլիսի 25-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանը:
Եվ դա, նրա խոսքով, ամենեւին էլ զարմանալի չէ: Քաղտեխնոլոգը համաձայնել է ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի այն գնահատականինն, որ Սերժ Սարգսյանը ու Լեւոն Տեր – Պետրոսյանը դաշինք են ստեղծել ղարաբաղյան հակամարտության փուլային կարգավորման հարցում: Վիգեն Հակոբյանի կարծիքով այս պահին հիմնական խնդիրը ղարաբաղյան հարցում ստեղծված փակուղին է:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Ոստիկանության ՊՊԾ գնդի գրավումը տեղի է ունեցել հուլիսի 17-ին: Հուլիսի 23-ին ազատ են արձակվել վերջին պատանդները ՝ երկու բարձրաստիճան ոստիկաններ: Զինված խմբի անդամների պահանջները նույնն են մնում՝ արմատական ընդդիմադիր Ժիրայր Սեֆիլյանի ազատ արձակումը ու երկրի ղեկավարության հրաժարականը:

YEREVAN. – The first and incumbent presidents of Armenia shared the view that the capture of police regiment can create problems on the foreign policy field, political strategist Vigen Hakobyan stated at a press conference on Monday.
According to him, this is not a surprise at all. Political scientist agreed with the assessment of the opposition Armenian National Assembly MP Nikol Pashinyan that Serzh Sargsyan and Levon Ter-Petrosian created alliance in connection with the gradual settlement of the Karabakh conflict. At the moment, from the point of view of Vigen Hakobyan, the main problem is a deadlock on Karabakh.
A group of an armed men stormed into a Yerevan police patrol regiment, on early morning on July 17, and took several police officers hostage. Deputy regiment commander Artur Vanoyan was killed, and four other officers plus one of the attackers were wounded during the gunfire exchange.
The gunmen demand the release of Jirair Sefilian, an imprisoned opposition activist. On July 23 the hostages were released.