«Ազգային ինքնորոշում» միավորման ղեկավար Պարույր Հայրիկյանը հուլիսի 28-ին կայացած մամուլի ասուլիսին նորից ուրախացրեց լրագրողներին՝ շեղվելով արդիական թեմաներից  եւ խոսելով իր անձի եւ գործունեության նշանակության մասին։
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչ է պետք սպասել Խորենացի փողոցում, Հայրիկյանը պատասխանեց, որ այնտեղ հավաքվող ակտիվիստները սեփական կուսակցությունները չեն ստեղծում, սակայն փորձում են մտնել քաղաքական հարթակ մտնել, եւ դա, ըստ նրա, տարօրինակ է։ «Իսկ ահա իմ սեփական կուսակցությունը Հայաստանում ստեղծվածներից ամենահինն է, այն հիմնվել է դեռ 50  տարի առաջ»,– ասաց Հայրկյանը՝ մոռանալով 19-րդ դարի վերջին ստեղծված ավանդական հայկական կուսակցությունների մասին։
Հարցին, թե ինչ է նա մտածում Խորենացի փողոցի ակտիվիստների պլանների եւ գործունեության մասին, Հայրիկյանը նշեց, որ ինքը շատ համեստ է եւ ինքը ոչինչ չի սկսում։ Բոլոր որոշումները պետք է կայացվեն միասին։ Սակայն նա նշեց, որ իր մասնակցության շնորհիվ հնարավոր եղավ երեկվա հանրահավաքը Խորենացի փողոցից տեղափոխել Ազատության հրապարակ։
Պարույր Հայրիկյանը նշել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանի հետեւողականությունը եւ դերը։ Այստեղ Հայրիկյանը ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ Նիկոլ Փաշինյանի կյանքը բոլորովին այլ կերպ կդասավորվեր, եթե նա ժամանակին քվեարկեր իր օգտին։ Հետո նրա ելույթը շարունակվեց լատինաամերիկյան սերիալի ոճով։ «Նիկոլ Փաշինյանն ունի նաեւ կենսաբանական ծնողներ, սակայն նա Լեւոն Տեր–Պետրոսյանին իր քաղաքական ծնողն է համարում։ Ես ուզում եմ մի դեպք հիշել 1990-ականներից։ Այն ժամանակ Փաշինյանը դեռ լրագրող էր եւ եկել էր ինձնից հարցազրույց վերցնելու։ Եվ այն ժամանակ նա ասաց. «Գիտեք, իմ ծնողները Ձեր օգտին են քվեարկել»։ Ես հարցրի՝ իսկ դու՞։ Նա ժպտաց։ Երեւի թե Տեր–Պետրոսյանի օգտին էր քվեարկել։ Իսկ եթե իմ օգտին քվեարկեր, նրա կյանքը բոլորովին այլ կերպ կդասավորվեր»,– ասել է Հայրիկյանը։

Глава объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян на пресс-конференции 28 июля вновь порадовал журналистов интересными отступлениями от актуальных тем, с целью донести до несведущих современников значение своей личности и деятельности.
В ответ на вопрос, чего ожидать на улице Хоренаци, где по вечерам снова ожидаются демонстрации, Айрикян заметил, что активисты, собирающиеся там, не создают собственных партий, но пытаются выступать на политическом поприще, а это, по меньшей мере, странно. «А вот моя собственная партия – самая старая из созданных в Армении, ещё 50 лет назад», - сказал Айрикян. Он умолчал о традиционных армянских партиях, созданных ещё в конце XIX века и развернувших деятельность на территории теперешней Армении. «Забыл» он и о Коммунистической партии Армении, созданной в 1921 году и руководившей республикой 70 лет.
В ответ на вопрос, что он думает о деятельности и планах активистов на улице Хоренаци, бывший диссидент предупредил, что он очень скромен в планах и ничего не начинает сам. Все решения должны приниматься коллегиально. Тем не менее, добавил он, благодаря его участию вчерашний митинг удалось перенести с улицы Хоренаци на Площадь Свободы.
Паруйр Айрикян отметил последовательность лидера партии «Гражданский договор» Никола  Пашиняна и его роль в сплочении активистов. Здесь Айрикян обратил особое внимание на немаловажный факт: жизнь Никола Пашняна сложилась бы иначе, если бы в своё время он проголосовал за него, Паруйра Айрикяна. Далее он привёл семейные и несемейные хитросплетения, достойные латиноамериканского сериала. «У Никола Пашиняна есть и биологические родители, конечно. Но своим политическим родителем он называет Левона  Тер-Петросяна. Тут я хочу вспомнить случай из 90-ых. Тогда Пашинян был ещё журналистом и пришёл брать у меня интервью. И тогда он сказал: «Знаете, мои родители голосовали за Вас». Я спросил его – а ты? Он улыбнулся. Видно, голосовал за Тер-Петросяна. А если бы он тогда проголосовал за меня, его жизнь сложилась бы совсем иначе», - сказал  Айрикян, очевидно, имея в виду свой возможный приход к власти в 1991 году на фоне развала Союза.