Հայկական դրամով պարտատոմսերի նկատմամբ կորպորատիվ գնորդների պահանջարկը հասկանալի է. դա ազգային արժույթով միջոցների մնացորդը կառավարելու միջոց է: Այդ մասին NEWS.am–ի թղթակցին ասել է ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Կոնստանտին Սարոյանը, մեկնաբանելով մի շարք էմիտենտ- բանկերի դիտարկումներն այն մասին, որ դոլարային արժեթղթերը նրանցից հիմնականում ֆիզիկական անձինք են գնում, իսկ դրամայինը՝ մասնավոր ոլորտը:
Ընդհանուր առմամբ գերազանցում են դոլարային թողարկումները, որոնց օգնությամբ բանկերը նախեւառաջ դիվերսիֆիկացնում են ներգրավված միջոցները: Իսկ երկրորդ՝ հնարավորություն են ունենում նվազեցնել ռեզերվավորման դրույքը ( արտարժույթով ներգրավված միջոցների համար այն 20 տոկոս է կազմում: Բայց Հայաստաանի ներսում շրջանառվող պարտատոմսերի համար դրույքը նվազում է մինչեւ 10 տոկոս- խմբ.) Եվ այստեղ արժութային պարտատոմսերը լավ այլընտրանք են դառնում արժույթային դեպոզիտների համար (քանի որ Հայաստանի բնակչությունը հիմնականում ձգտում է գումարը արտարժույթով պահել):
Ինչ վերաբերում է դրամային պարտատոմսերին, ապա դրաանց օգնությամբ կարելի է ֆորվարդային պայմանագրեր կնքել (գնում ու հետագա փրկագին ֆիքսված գնով): Դա գումարային միջոցները կառավարելու լավ միջոց է ( հիմնականում հայկական դրամներով), պարզաբանեց Սարոյանը:
Նկատենք, որ ԿԲ տվյալներով, 2015-ին Կենտրոնական դեպոզիտարիումի համակարգի միջոցով գործարքների մասով արժեթղթերի շրջանառությունը աճել է 4.2 անգամ՝ հասնելով 1 տրլն. 182 մլրդ դրամի (ընթացիկ փոխարժեքով մոտ 2.48 մլրդ դոլար): Այդ համակարգում գրանցվում են ոչ միայն կորպորատիվ պարտատոմսերով գործարքները, այլեւ Հայաստանի սուվերեն եվրապարտատոմսերով արտաբորսային գործարքները:

Спрос корпоративных покупателей на облигации в армянских драмах понятен: это средство управлять остатками средств в нацвалюте. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am гендиректор фондовой биржи Армении «Nasdaq OMX Armenia» Константин Сароян, комментируя замечания ряда банков-эмитентов о том, что долларовые облигации у них покупают в основном физические лица, а драмовые – частный сектор.
В целом преобладают долларовые выпуски, при помощи которых банки, во-первых, диверсифицируют привлечённые средства. А во-вторых – имеют возможность  снизить ставку резервирования (для средств, привлечённых в инвалюте, она составляет 20%. Но с облигаций, обращающихся внутри Армении, ставка снижается до 10% - ред). И здесь валютные облигации становятся хорошей альтернативой валютным депозитам (так как население Армении в основном стремится держать деньги в валюте).
Что касается драмовых облигаций, то с их помощью можно заключать форвардные контракты (закупка и последующий выкуп за фиксированную цену). Это хороший способ управлять остатками денежных средств (в основном в армянских драмах), пояснил Сароян.
Заметим, что по данным Центробанка, в 2015 году оборот ценных бумаг по сделкам через систему Центрального депозитария вырос в 4,2 раза, до 1 трлн. 182,6 млрд. драмов (в пересчёте по текущему курсу около $2,48 млрд.). В этой системе регистрируются не только сделки по корпоративным облигациям, но и внебиржевые сделки по суверенным еврооблигациям Армении.