Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունն (ԱՎԾ) օրերս հրապարակել է «Աղքատություն եւ պարենային ապահովություն, 2016թ. հունվար-հունիս» զեկույցը: Դատելով դրանում նշված տեղեկատվությունից՝ անցյալ տարի երկրի բնակչության մեկ շնչի հաշվարկով միջին դրամական եկամուտն աճել է ամսական 2.8 հազար դրամով կամ 5.7%-ով: Սակայն որոշ փաստեր միանգամայն հակառակ եզրակացության են հանգեցնում:
Նախ նշենք, որ հենց անցյալ տարի երկրի տնտեսության մեջ հետընթացի ակնհայտ նախանշաններ ի հայտ եկան: Օրինակ՝ ընթացիկ գներում մանրածախ առեւտրաշրջանառության ծավալը կրճատվեց գրեթե 8%-ով: Նման անկումը դժվար է բացատրել միայն արտագաղթով, չնայած դա նույնպես ազդեցություն է ունեցել: Ազդել է եւս մեկ՝ ավելի ծանրակշիռ գործոն. ֆիզիկական անձանց արտերկրից ստացվող դրամական փոխանցումների զգալի անկումը (Վիճծառայության զեկույցում այն նշվում է որպես «տրանսֆերներ»):
ԱՎԾ-ի վարկածով՝ 2014-2015 թվականներին բնակչության դրամական եկամուտներում տրանսֆերների մասնաբաժինը կրճատվել է՝ 12.4%-ից հասնելով 9%-ի: Բացարձակ արտահայտությամբ անկումը բնակչության մեկ շնչի հաշվարկով կազմել է ավելի քան 1.4 հազար դրամ կամ 23.3%: Սակայն, եթե հաշվի առնենք Հայաստանի Կենտրոնական բանկի տվյալները, դրամական փոխանցումների մասով պատկերն այլ է:
Եվ այսպես. 2014 թվականին դրամական փոխանցումների գումարը կազմել է ամսական միջինը 23 հազար դրամ՝ բնակչության մեկ շնչի հաշվարկով: Դա 3.7 անգամ գերազանցում է ԱՎԾ-ի նշած ցուցանիշը: Այսպիսով՝ բնակչության դրամական եկամուտներում տրանսֆերների տեսակարար կշիռը նշված տարում աճում է գրեթե 35%-ով: Այսինքն՝ եկամտի այս աղբյուրի նշանակությունը շատ ավելին է, քան ներկայացված է ԱՎԾ-ի տվյալներում:
Տրանսֆերների՝ նման բարձր մասնաբաժինը բացատրելը դյուրին է. որպես կանոն, հարուստ ընտանիքները (որոնք եկամտի հիմնական աղբյուրն ամենեւին էլ արտերկրից ստացվող օգնությունը չէ) հրաժարվում են մասնակցել ԱՎԾ-ի բյուջետային հետազոտություններին: Այդ պատճառով դրամական փոխանցումների հաշվին ապրող ընտանիքների տեսակարար կշիռն արհեստականորեն աճում է:
Անցյալ տարի բնակչության մեկ շնչի հաշվարկով դրամական փոխանցումների գումարը նվազել է՝ հասնելով ամսական 16 հազար դրամի (նախորդող տարվա համեմատ՝ ավելի քան 1.4 անգամ պակաս): Հիմք ընդունելով այս մեծությունը՝ կստացվի, որ անցյալ տարի բնակչության մեկ շնչի հաշվարկով ընդհանուր եկամուտը ոչ թե ավելացել է, այլ 4%-ով նվազել: Հաշվի առնենք, որ սա միջին մեծություն է եւ մեր հանրության մի հատվածի եկամուտներին հասցված լուրջ վնաս է թաքցնում:

На днях Национальная статистическая служба Армении (НСС) опубликовала доклад «Бедность и продовольственная обеспеченность, январь-июнь 2016 года». Судя по этой информации, денежные доходы в среднем на душу населения увеличились в прошлом году на 2,8 тыс. драмов в месяц (или же на 5,7%). Однако кое-какие факты приводят к прямо противоположному выводу.
Вначале отметим, что именно в прошлом году проявились явные признаки регресса в экономике страны. К примеру, объем розничного товарооборота республики в текущих ценах сократился почти на 8%. Подобный обвал трудно объяснить одной лишь эмиграцией, хотя она тоже повлияла. Здесь сказался другой фактор, более весомый. А именно - ощутимый спад в денежных переводах из-за рубежа физическим лицам (в докладе НСС обозначаемых как «трансферты»).
По версии НСС, в 2014-2015 годах доля трансфертов в денежных доходах населения сократилась с 12,4% до 9%. В абсолютном выражении спад составил на душу населения более 1,4 тыс. драмов (или же 23,3%). Однако, если исходить из данных Центробанка Армении, картина с денежными переводами иная.
Итак, в 2014 году сумма поступивших трансфертов составляла 23 тыс. драмов в среднем на душу населения в месяц. Это в 3,7 раза превышает вышеуказанный показатель НСС. Отсюда, удельный вес трансфертов в денежных доходах населения возрастает почти до 35% в указанном году. То есть значение этого источника доходов намного больше, чем это следует из данных НСС.
Столь высокая доля трансфертов объясняется просто: как правило, зажиточные семьи (у которых основной источник доходов отнюдь не помощь из-за рубежа) отказываются участвовать в бюджетных обследованиях НСС. Поэтому в контингенте респондентов удельный вес семей, которые практически живут на трансферты, искусственно повышается.
В прошлом году сумма трансфертов на душу населения снизилась до 16 тыс. драмов в месяц (то есть уменьшилась по сравнению с предыдущим годом более чем в 1,4 раза). Приняв за основу эту величину, получим, что общий доход на душу населения в прошлом году не увеличился, а  сократился - на 4%. Учтем, что это – средняя величина, и она скрывает серьезный ущерб в доходах части нашего общества.