Apple ընկերությունը մշակում է սոցցանցի համար իր սեփական հավելվածը Facebook, Snapchat եւ Instagram-ի հիմքով, հայտնում է Bloomberg–ը:
Apple-ի աշխատակիցների խոսքով նոր ծրագիրը թույլ է տալիս օգտատերերին ձայնագրել ու խմբագրել տեսահոլովակներ, կիրառել զանազան ֆիլտրեր ու արդյունքի մասին պատմել տարբեր օգտատերերի:
Նյութում հայտնել են, որ ձգտելով «առավելագույն օգուտ քաղել սոցցանցերի ժողովրդականությունից»՝ ընկերությունը թիրախավորել է երիտասարդ օգտատերերին, որոնք օրական 30-50 րոպե են ծախսում պոպուլյար հավելվածների վրա, որոնցից են Facebook, Snapchat եւ Instagram–ը: Տեսահոլովակների հետ աշխատանքի գործիքներից բացի մշակողները մտադիր են սոցցանցերին բնորոշ մի քանի գործառույթ հավելել: Օրինակ տարբեր օգտատերերի միջեւ շփման հնարավորություն: «Երկու ընկերները կկարողանան տեսնել միմյանց բոլոր տեքստային հաղորդագրությունները, էլեկտրոնային փոստը, տեսահոլովակները ու լուսանկարնները»,- ասում են Apple–ից:
Նոր հավելվածը հասանելի է լինելու AppStore–ում, կամ էլ թողարկվելու է որպես «խնձորային» գաջետների տեսախցիկներին կցված ավտոմատ հավելում: Ընկերության աշխատակիցների խոսքով սոցցանցում օգտագործվելու են քառակուսի տեսահոլովակներ, ինչպես Instagram–ում:
Դեռ անանուն հավելվածի մշակմանը մասնակցում է մի թիմ, որը ստեղծել է այնպիսի ծրագրեր, ինչպիսիք են Final Cut Pro եւ iMovie-ն:

Компания Apple работает над собственным приложением для социальной сети на основе Facebook, Snapchat и Instagram,  сообщает Lenta со ссылкой на Bloomberg.
По словам сотрудников Apple, новая программа позволит пользователям записывать и редактировать видеоролики, применять разнообразные фильтры и делиться результатом с другими юзерами.
Как сообщается в материале Bloomberg, в стремлении «извлечь максимальную выгоду из популярности соцсетей» компания ориентируется на молодых пользователей, которые тратят от 30 до 50 минут в день на популярные приложения, среди которых Facebook, Snapchat и Instagram. Кроме инструментов работы с видеороликами, разработчики собираются добавить несколько функций, присущих соцсетям. Например, возможность контакта между разными юзерами. «Двое друзей смогут увидеть все текстовые сообщения, электронную почту, видеоролики и фотографии друг друга», — заявляют в Apple.
Новое приложение будет доступно для скачивания в AppStore, либо будет выпущено как автоматическое дополнение к камере «яблочных »гаджетов. По словам сотрудников компании, в социальной сети будут использоваться видеоролики квадратной формы, как и в Instagram.
В разработке пока еще безымянного приложения, выход которого запланирован в 2017 году, участвует команда, создавшая такие программы, как Final Cut Pro и iMovie.