Apple ընկերությունը մշակում է սոցցանցի համար իր սեփական հավելվածը Facebook, Snapchat եւ Instagram-ի հիմքով, հայտնում է Bloomberg–ը:
Apple-ի աշխատակիցների խոսքով նոր ծրագիրը թույլ է տալիս օգտատերերին ձայնագրել ու խմբագրել տեսահոլովակներ, կիրառել զանազան ֆիլտրեր ու արդյունքի մասին պատմել տարբեր օգտատերերի:
Նյութում հայտնել են, որ ձգտելով «առավելագույն օգուտ քաղել սոցցանցերի ժողովրդականությունից»՝ ընկերությունը թիրախավորել է երիտասարդ օգտատերերին, որոնք օրական 30-50 րոպե են ծախսում պոպուլյար հավելվածների վրա, որոնցից են Facebook, Snapchat եւ Instagram–ը: Տեսահոլովակների հետ աշխատանքի գործիքներից բացի մշակողները մտադիր են սոցցանցերին բնորոշ մի քանի գործառույթ հավելել: Օրինակ տարբեր օգտատերերի միջեւ շփման հնարավորություն: «Երկու ընկերները կկարողանան տեսնել միմյանց բոլոր տեքստային հաղորդագրությունները, էլեկտրոնային փոստը, տեսահոլովակները ու լուսանկարնները»,- ասում են Apple–ից:
Նոր հավելվածը հասանելի է լինելու AppStore–ում, կամ էլ թողարկվելու է որպես «խնձորային» գաջետների տեսախցիկներին կցված ավտոմատ հավելում: Ընկերության աշխատակիցների խոսքով սոցցանցում օգտագործվելու են քառակուսի տեսահոլովակներ, ինչպես Instagram–ում:
Դեռ անանուն հավելվածի մշակմանը մասնակցում է մի թիմ, որը ստեղծել է այնպիսի ծրագրեր, ինչպիսիք են Final Cut Pro եւ iMovie-ն:

Apple is working on its own application for the social network based on Facebook, Snapchat and Instagram, Bloomberg reported.
According to Apple spokeswoman, the new program will allow users to record and edit videos, to apply a variety of filters and share results with other users.
As it is reported by Bloomberg, in an effort to benefit from popularity of social networks the company is focused on young people who spend from 30 to 50 minutes per day on popular apps, including Facebook, Snapchat and Instagram. Except tools of work with videos, developers are going to add several functions specific to social networks. For example, the possibility of contact between different users.
“Two friends could be able to see all text messages, e-mails, and social network interactions between each other in a single window”, Apple says.
The new app will be available in AppStore or will be issued as an automatic addition to the cameras of the Apple gadgets. According to the staff of the company, videos of square shape,such can be met in Instagram,will be used.
The team which has created such programs as Final Cut Pro and iMovie participates in development of still anonymous application which release is planned in 2017.