Մոսկվան միանգամայն գոհ է G20 ձեւաչափից, որն առավելագույնս լիարժեք է արտացոլում աշխարհում ուժերի դասավորությունը, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն՝ ի պատասխան Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շթայնմայերի՝ Ռուսաստանի G8 վերադառնալու հեռանկարների վերաբերյալ հայտարարությունը մեկնաբանելու խնդրանքի:
«ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ Պեսկովն ընդգծել է, որ «Մեծ քսանյակի» ձեւաչափը թույլ է տալիս «տեղի ունեցող գործընթացներում աշխարհի առաջատար տնտեսություններից ավելի ամբողջական մաս ստանալ»: «Այն արտացոլում է ուժերի դասավորությունը եւ Ռուսաստանին թույլ է տալիս այդ ձեւաչափում իր պոտենցիալն առավել լայն բացահայտել»,- ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը:
Ավելի վաղ Գերմանիայի լրատվամիջոցների հետ զրույցում Շթայնմայերը հնարավոր էր համարել Ռուսաստանի վերադարձը G8: Նման որոշում կայացնելու հավանականությունը նա կապել է Դոնբասում գրանցված առաջընթացի եւ Սիրիայի հարցով բանակցությունների հետ:

Москва полностью довольна форматом G20, который максимально полноценно отражает расстановку сил в мире, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков. Так он ответил на просьбу прокомментировать заявление главы МИД Германии Франка-Вальтера Штайнмайера о перспективах возвращения России в G8, передает РИА Новости
Песков подчеркнул, что формат «двадцатки» позволяет «получать наиболее полный срез ведущих экономик мира на происходящие процессы». «Она отражает расстановку сил и позволяет России наиболее полно раскрывать потенциал в этом формате», — добавил пресс-секретарь российского президента.
Ранее в интервью немецким СМИ Штайнмаер допустил возвращение России в G8. Вероятность принятия такого решения он связал с прогрессом по Донбассу и переговорам в Сирии.