Իտալիայի Ամատրիչե քաղաքի վարչակազմը, որն ամբողջությամբ ավերվել էր երկրաշարժի հետեւանքով, հայց է ներկայացրել ֆրանսիական երգիծական Charlie Hebdo պարբերականի դեմ տարերային աղետի ծաղրանկարը հրապարակելու համար, փոխանցում է Askanews-ը:
«Այսօր առավոտյան հայց ենք ներկայացրել, քանի որ կարծում ենք՝ անխոհեմություն է տարերային աղետի զոհերին ծաղրելը»,- հայտարարել է փաստաբան Մարիո Չիկետին, որը քաղաքապետարանի շահերի ներկայացուցիչն է:
Ծաղրանկարի վրա, որը վերնագրված է «Երկրաշարժ իտալական ձեւով», պարբերականի երգիծաբանները երկրաշարժի զոհերին համեմատել են իտալական խոհանոցի ուտեստների հետ:
Հիշեցնենք, որ Իտալիայի կենտրոնական հատվածում օգոստոսի 24-ի գիշերը երկրաշարժ էր տեղի ունեցել: Հաղորդվում էր, որ երկրաշարժի հետեւանքով զոհերի թիվը հասել է 292–ի:

Администрация города Аматриче, который был почти полностью разрушен во время землетрясения в Италии, подала иск к французскому сатирическому еженедельнику Charlie Hebdo, опубликовавшему карикатуры на стихийное бедствие, передает  Gazeta  со ссылкой на Askanews.
«Сегодня утром мы подали иск, поскольку считаем, что немыслимо оскорблять жертв стихийного бедствия», — заявил адвокат Марио Чикетти, который представляет интересы мэрии.
На самом изображении, озаглавленном «Землетрясение по-итальянски», карикатуристы издания сравнили погибших при землетрясении с блюдами итальянской кухни.
В центральной части Италии (на стыке областей Умбрия, Лацио и Марке) произошло землетрясение в ночь на среду, 24 августа.Сообщалось, что число жертв землетрясения в Италии достигло 292 человек.