Հայտնի հոլանդացի գեղանկարիչ Վինսենտ Վան Գոգը կյանքի վերջին մեկուկես տարում տառապում էր փսիխոզի կրկնվող նոպաներից։ Այս մասին հայտնել են ամստերդամցի փորձագետները։ Հետազոտողների խումբը, որոնց թվում՝ բժիշկներ եւ արվեստագետներ, ուսումնասիրել են փաստաթղթերի հսկայական քանակը, այդ թվում՝ հոլանդացի պոստիմպրեսիոնիստների նամակագրությունը, փոխանցում է BBC–ը։
Փորձագետներն եկել են այն եզրակացության, որ նյարդային նոպան, որն ի վերջո հանգեցրել էր նրան, որ նկարիչն 1888–ին կտրել էր իր ականջը, կարող էր սթրեսի կամ ալկոհոլի չարաշահման հետեւանք լինել։ Սակայն նրանք չեն կարողացել պարզել նկարչի վերջնական ախտորոշումը։
Վան Գոգի առողջական վիճակի մասին հանրահայտ տեսությունները վկայում են, որ նա երկբեւեռ խանգարում, շիզոֆրենիա կամ սիֆիլիս է ունեցել։

Известный голландский художник Винсент Ван Гог в последние полтора года своей жизни страдал от повторяющихся приступов психоза, заявили эксперты из Амстердама. Группа исследователей, включая медиков и искусствоведов, изучила огромное количество документов, в том числе переписку голландских пост-импрессионистов, передает BBC
Эксперты пришли к выводу, что нервный срыв, который в итоге привел к тому, что в 1888 году художник отрезал себе ухо, мог быть результатом стресса или злоупотребления алкоголем. Однако они не смогли поставить художнику окончательный диагноз по поводу его нервно-психического состояния.
Популярные теории о здоровье Ван Гога говорят о том, что он страдал биполярным расстройством, шизофренией или сифилисом. «Но все это не дает полную картину, что с ним происходило», - сказал профессор медицины Арко Одервальд.