Պետական ֆինանսավորման համար քաղաքական կուսակցությունը պետք է խորհրդարանական ընտրություններին առնվազն 3 տոկոս ձայն հավաքի (ինչպես որ ներկայիս օրենքում է): Այդ մասին ասված է «Քաղաքական կուսակցությունների մասին» օրենքի նոր տարբերակում, որը հավանության է արժանացել կառավարության սեպտեմբերի 29-ի նիստին: Այստեղ օրինագիծը կրկնում է գործող կարգը:
Խմբագրված տարբերակի համաձայն, քաղաքական կուսակցությունը ստեղծվում է հիմնադիր համագումարին` քաղաքացիների նախաձեռնությամբ, առնվազն 100 մարդ քվորումով: Այնտեղ ընդունվում են կուսակցության ծրագիրը եւ կանոնադրությունը: Պետական գրանցման պահին կուսակցությունը պետք է առնվազն   1000 հիմնադիր ունենա, որոնք ներկայացնում են Երեւանը եւ մարզերի առնվազն 1/3-ը: Նույն աշխարհագրական բաշխվածության համաձայն, կուսակցությունը պետք է ստորաբաժանումներ ունենա տեղերում: Կուսակցության գործունեությունը կարող է դադարեցվել, եթե այն օրենքի կոպիտ խախտում է թույլ տվել, մասնավորապես, խախտել է ֆինանսական հաշվետվության կարգը, այդ թվում` նվիրատվության հայտարարագրերի առումով: Կուսակցության գործունեությունը կարող է արգելվել, եթե այն սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու կոչ է անում:
Նկատենք, որ 2015 թվականին հաստատված սահմանադրական բարեփոխումների համաձայն, «Քաղաքական կուսակցությունների մասին» օրենքը սահմանադրական է համարվում (այսինքն հիմնարար օրենքներից մեկը), եւ դրա ընդունման համար անհրաժեշտ է պատգամավորական ձայների ոչ թե կեսը, այլ    3/5-ը:

Для государственного финансирования политическая партия должна набрать на парламентских выборах не менее 3% (как и по нынешнему закону). Об этом говорится в новой редакции конституционного закона «О политических партиях», который был одобрен на заседании Правительства 29 сентября. Здесь законопроект повторяет действующий порядок.
Согласно новой редакции, политическая партия создается по инициативе граждан на утвердительном съезде, с кворумом не менее 100 человек. Там же принимаются программа и Устав партии. В момент государственной регистрации у партии должно быть не менее 1000 основателей, которые представляют Ереван и не менее 1/3 областей. По тому же географическому распределению партия должна будет иметь подразделения на местах. Деятельность партии может быть приостановлена, если она совершила грубое нарушение закона, в частности, нарушила порядок финансовой отчётности, в том числе  декларации дарственных. Деятельность партии подлежит запрету, если она призывает к насильственному свержению конституционного строя.
Заметим, что согласно конституционным реформам, утверждённым в декабре 2015 года, закон «О политических партиях» считается конституционным (то есть одним из основополагающих), и для его принятия нужна не половина, а 3/5 депутатских голосов.