Բրիտանական Shazam Entertainment Ltd. ընկերությունը գոյության 17 տարիների ընթացքում առաջին անգամ օպերացիոն շահույթ է ստացել: Այս մասին գրում է ՌԲԿ-ն՝ վկայակոչելով The Wall Street Journal-ը: Շահույթի հստակ չափը, սակայն, չի նշվում:
Shazam-ը բջջային հավելված է, որը ճանաչում է երաժշտական կոմպոզիցիաներն ու պատկերները: Այն ավելի քան 120 մլն օգտատեր ունի: Նշվում է, սակայն, որ ընկերությանը շահույթ է բերել ոչ թե երաժշտությունը, այլ գովազդի մեծ ծավալը:
Ըստ WSJ-ի՝ գովազդատուները Shazam-ին վճարում են իրենց մարքեթինգային արշավներում ձայնը եւ պատկերը ճանաչող տեխնոլոգիաներն օգտագործելու համար:
Shazam-ը 1999 թվականին Մեծ Բրիտանիայում հիմնադրել է Քրիս Բարթոնը: 2014-ի հունվարին ընկերությունում ներդրումների ութերորդ փուլն է կատարվել, ինչից հետո այն 1 մլրդ դոլար է գնահատվել:

Британская компания Shazam Entertainment Ltd. впервые за 17 лет своего существования получила операционную прибыль, сообщает РБК со ссылкой на The Wall Street Journal, не указывая ее точного размера.
Издание отмечает, что прибыль компании принесла вовсе не музыка — аудитория мобильного приложения Shazam, распознающего музыкальные композиции и изображения, составляет более 120 млн человек, — а высокий объем рекламы.
Рекламодатели платят Shazam за использование технологии распознавания звуков и изображений в своих маркетинговых кампаниях, поясняет WSJ.
До недавнего времени основной статьей доходов Shazam была комиссия, которую компания получала за то, что пользователи, распознавшие с помощью приложения какую-либо песню, покупали ее на iTunes Store.
Shazam была основана в Великобритании в 1999 году Крисом Бартоном. В январе 2014 года компания провела восьмой раунд инвестиций, после чего ее оценили в $1 млрд.