Վերջին տարիներին Հայաստանում մեծանում է ազգային արժույթով հիփոթեքային վարկերի պորտֆելը: Այս մասին սեպտեմբերի 30-ին՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ասել է Կենտրոնական բանկի ֆինանսական կայունության եւ զարգացման վարչության պետ Անդրանիկ Գրիգորյանը:
«Հիփոթեքային պորտֆելը համակարգում, ընդհանուր առմամբ, ակտիվ աճում է, այդ թվում՝ ազգային արժույթով, որտեղ վերջին տարիներին տոկոսները նվազել են: Մեզ՝ որպես կարգավորիչ մարմնի, դա ուրախացնում է»,- ասել է Գրիգորյանը:
Նշենք, որ 2013-ին հիփոթեքային վարկերի պորտֆելը Հայաստանի բանկային համակարգում կազմում էր 135.3 մլրդ դրամ, այդ թվում՝ ազգային արժույթով՝ 65.6 մլրդ դրամ: 2016-ի հուլիսին ընդհանուր պորտֆելը կազմել է 179.9 մլրդ դրամ, որից 83.6 մլրդ դրամը՝ ազգային արժույթով:

YEREVAN. - Mortgage loan portfolio in national currency has been rising in Armenia in the recent years.
Head of the Financial System Stability and Development Department of the Central Bank of Armenia (CBA), Andranik Grigoryan, said the aforementioned at a press-conference on Friday.
''Overall, the mortgage portfolio in the system grows actively, including in the national currency, where the percentages have fallen in the recent years. This makes us, regulators, happy,'' Grigoryan said.
In 2013, the overall mortgage portfolio of the Armenian banking system made up 135.3 bln AMD, including 65.6 bln in national currency. In July 2016, the overall portfolio amounted to 179.9 bln AMD, including 83.6 bln in national currency (approx. $176.4 mln).