Վերջին տարիներին Հայաստանում մեծանում է ազգային արժույթով հիփոթեքային վարկերի պորտֆելը: Այս մասին սեպտեմբերի 30-ին՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ասել է Կենտրոնական բանկի ֆինանսական կայունության եւ զարգացման վարչության պետ Անդրանիկ Գրիգորյանը:
«Հիփոթեքային պորտֆելը համակարգում, ընդհանուր առմամբ, ակտիվ աճում է, այդ թվում՝ ազգային արժույթով, որտեղ վերջին տարիներին տոկոսները նվազել են: Մեզ՝ որպես կարգավորիչ մարմնի, դա ուրախացնում է»,- ասել է Գրիգորյանը:
Նշենք, որ 2013-ին հիփոթեքային վարկերի պորտֆելը Հայաստանի բանկային համակարգում կազմում էր 135.3 մլրդ դրամ, այդ թվում՝ ազգային արժույթով՝ 65.6 մլրդ դրամ: 2016-ի հուլիսին ընդհանուր պորտֆելը կազմել է 179.9 մլրդ դրամ, որից 83.6 մլրդ դրամը՝ ազգային արժույթով:

В последние годы в Армении растёт портфель ипотечных кредитов в нацвалюте. Об этом заявил на пресс-конференции в Центробанке Армении 30 сентября начальник управления финансовой стабильности и развития ЦБ Андраник Григорян.
«Ипотечный портфель в системе в целом растёт активно, в том числе в нацвалюте, где проценты за последние годы упали. Нас, как регулятора, это радует», - заметил Григорян.
Отметим, в июле 2013 г общий ипотечный портфель банковской системы Армении составлял 135,3 млрд дрмов, в т ч драмовый – 65,6 млрд. В июле 2016 г общий портфель составил 179,9 млрд драмов, в т ч драмовый – 83,6 млрд (в пересчёте по текущему курсу около $176,4 млн - ред).