12-րդ ամենամյա DigiTec ցուցահանդեսի ընթացքում տեղի է ունեցել  «Բաց խաղ» համակարգչային եւ բջջային խաղերի առաջնության 3-րդ փուլը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնեցին Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) մամուլի ծառայությունից։
Մրցույթի շրջանակներում 20 համակարգչային եւ բջջային խաղերի հեղինակներ ներկայացրել են իրենց նախագծերը: Պրոֆեսիոնալ ժյուրիի կազմում ընդգրկված են եղել Ucom, PicArt, X-Tech, Frismos, ViViFi, Underwater Apps եւ այլ ընկերությունների ներկայացուըցիչներ։
Հոկտեմբերի վերջին կայանալիք  «Բաց խաղ 2016» ցուցահանդեսի ժամանակ կհայտարարվեն լավագույն խաղերի հեղինակների անունները:
Այս տարի մասնակիցներին խաղերը ծրագրավորելիս հնարավորություն է տրվել օգտագործել նաեւ Աղվես (Scratch) լեզուն: Այս ծրագրին տիրապետում են ՀՀ ավելի քան 2000 դպրոցականներ՝ հաջողությամբ օգտագործելով այն ռոբոտներ ծրագրավորելիս:
Այս տարվա մրցանակային ֆոնդը կազմում է 2 մլն դրամ: Կլինեն նաեւ խրախուսական այլ մրցանակներ, այդ թվում՝ տեխնիկա։
«Բաց խաղ» առաջնությունն 2011 թվականից իրականացվել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) եւ «Յուքոմ» ընկերության համատեղ ջանքերով: Արդեն երկու տարի է՝ ինչ մրցույթի գործընկեր է հանդիսանում Huawei ընկերությունը:
«Բաց խաղ» առաջնությունը նպատակ ունի ստեղծել Հայաստանում խաղային ինդուստրիայի զարգացման համար հարմար միջավայր, խրախուսել տեխնոլոգիական ոլորտում ներուժ ունեցող երիտասարդներին:

YEREVAN. - The third stage of the Open Game Armenian Open Championship of Developers of Computer and Mobile Games took place during the 12th annual DigiTec exhibition in Yerevan on Friday.
Union of Information Technology Enterprises (UITE) press-service informed the aforementioned to Armenian News – NEWS.am.
The authors of 20 computer and mobile games presented their projects in the framework of the championship. This professional jury was composed of the representatives of Ucom, PicsArt, X-TECH, Frismos, ViViFi, Underwater Apps, etc.
The names of the authors of the best games will be announced at the Open Game 2016 exhibition to be held by the end of October.
This year the participants have been given an opportunity to use the Scratch programming language. Over 2000 pupils know this program, successfully using it for programming robots.
The total prize fund is 2 mln AMD. Other encouragement prizes, including technical equipment, will also be awarded
Open Game Championship has been implemented since 2011 thanks to the joint efforts of the UITE and Ucom. It is already two years Huawei has been the partner of the competition.
Open Game aims to create a favorable environment for the game industry development in Armenia and promote the youth which has potential in the technological area.