Ուկրաինայի եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարները ստորագրել են 2011 թվականին պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ծրագիր:
«ՌԲԿ-Ուկրաինայի» հաղորդմամբ, համապատասխան փաստաթղթերը ստորագրվել են Ղրիմում ԱՊՀ երկրների Պաշտպանության նախարարների խորհրդի 59-րդ նստաշրջանի ժամանակ, որին Ուկրաինայի ռազմական վարչության պատվիրակությունը մասնակցում է, դիտորդի իրավունքով:
Հանդիպումների ժամանակ քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության ակտիվացման ուղիներին վերաբերող հարցեր, մասնավորապես ռազմական կրթության եւ գիտության, կրթական գործընթացներում արդի տեխնոլոգիաների կիրառման ոլորտին վերաբերող խնդիրներ:
Քննարկվել է նաեւ սովետական ռազմական տեխնիկայի  եւ սպառազինման արդիականացումը եւ թարմացումը, որոնք կիրառվում են ԱՊՀ երկրներում եւ  գտնվում են Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության վերանորոգմամբ զբաղվող ընկերություններում եւ պաշտպանական արդյունաբերական արտադրամասերում:
Նշենք, որ 2011 թվականի համագործակցության ծրագիր է կնքվել նաեւ  Հայաստանի եւ Ուկրաինայի պաշտպանական գերատեսչությունների միջեւ:  Համագործակցության  հիմնական ուղղություններից մեկը կդառնա համատեղ հավաքների, ինչպես նաեւ ինժեներական եւ ռազմակրթական ոլորտներում համագործակցության զարգացումը:

Министры обороны Украины и Азербайджана 20 октября подписали План двустороннего сотрудничества в сфере обороны на 2011 год.
Как сообщает РБК-Украина, соответствующие документы были подписаны в Крыму в ходе очередного, 59-го заседания Совета министров обороны стран-участниц Содружества Независимых Государств (СНГ), в котором делегация военного ведомства Украины, которую возглавляет Ежель, участвует на правах наблюдателей.
Во время двусторонних встреч были обсуждены пути расширения и активизации двустороннего оборонного сотрудничества, в частности в области военного образования и науки, по обмену слушателями и курсантами высших военных учебных заведений, применение современных технологий в учебных процессах.
Отдельной темой разговора были вопросы ремонта, обновления и модернизации вооружения и военной техники советских образцов, которые находятся на вооружении стран СНГ, на ремонтных предприятиях министерства обороны Украины и предприятиях оборонно-промышленного комплекса Украины.
Отметим, что такой же План сотрудничества на 2011 год был подписан между оборонными ведомствами Армении и Украины. Одним из основных направлений сотрудничества станет проведение совместных совещаний по военному и оперативному планированию, а также развитие сотрудничества в инженерной и военно-образовательной сферах.