Բանակը պետք է դառնա Հայաստանի տնտեսական զարգացման եւ ինովացիաների առաջատարը: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 20-ին, ԱԺ-ում նոր կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ հայտարարել է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
Երկրին ահնրաժեշտ են ռազմական արվեստի եւ գիտության ոլորտում կատարելագործված զինված ուժեր: Անհրաժեշտ է պաշտպանական համակարգ, որը կվայելի հանրության վստահությունը, հայտարարել է Սարգսյանը:
«Յուրաքանչյուրը պետք է պատկերացնի, թե ինչպես է օգնում երկրի պաշտպանունակությանը: Մեր խնդիրն է այդ գաղափարախոսությունը յուրաքանչյուր հային հասցնելը: Մենք միայն այդպես կկարողանանք պաշտպանությունը արդյունավետ ներդնել երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման մեջ»,- հայտարարել է նա:
Զինված ուժերում պետք է երաշխավորել մարդու հիմնարար իրավունքների եւ ազատությունների պահպանումը, հավելել է նախարարը:
Բանակն է պահպանում երկրի խաղաղությունն ու անվտանգությունը: Բայց այդ նպատակների համար մեծ միջոցներ են ծախսվում: Հարկավոր է կառավարման այնպիսի մշակույթ ստեղծել, որը թույլ կտա ոչ միայն սպառել, այլ նաեւ դառնալ երկրի զարգացման առաջատարը:
ArmHiTec-ի վերջին ցուցահանդեսը ցույց տվեց, որ բանակը կարող է դառնալ էլեկտրոնիկայի, օպտիկայի, կիբերնետիկայի առաջատար մշակող եւ պատվիրատու, հայտարարել է Սարգսյանը: «Մենք կարող ենք ոչ միայն սպառազինությունն արդիականացնել եւ մեծացնել մեր զինծառայողների անվտանգությունը, այլ նաեւ կրկնակի եւ խաղաղ նշանակության ապրանքների արտադրության համար պայմաններ ստեղծել՝ պատվերներ նեգրավելու նպատակով»,- հավելել է նա:

Армия должна стать флагманом экономического развития и инноваций Армении. Об этом заявил 20 октября в парламенте Армении министр обороны Виген Саркисян на обсуждении программы нового правительства.
Стране нужны Вооружённые силы, совершенствующие в военном искусстве и науке. Нужна оборонная система, которая бы пользовалась доверием общества, заявил Саркисян.
«Каждый должен представлять, как он помогает обороноспособности страны. Наша задача – довести эту идеологию до каждого армянина. Только так мы сможем эффективно ввести оборону в социально-экономическое развитие страны», - заявил он.
В Вооружённых силах нужно гарантировать соблюдение основополагающих прав и свобод человека, добавил министр.
Армия удерживает мир и безопасность страны. Но на эти цели тратятся большие средства. Нужно разработать такую культуру управления, которая позволит не только потреблять но и стать флагманом экономического развития страны.
Недавняя выставка ArmHiTec показала, что армия может стать ведущим разработчиком и заказчиком в электронике, оптике, кибернетике, заявил Саркисян. «Мы можем не только модернизировать вооружение и повысить безопасность наших военнослужащих, но и создать условия для производства товаров двойного и мирного назначения, для привлечения заказов», - добавил он.