Բանակը պետք է դառնա Հայաստանի տնտեսական զարգացման եւ ինովացիաների առաջատարը: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 20-ին, ԱԺ-ում նոր կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ հայտարարել է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
Երկրին ահնրաժեշտ են ռազմական արվեստի եւ գիտության ոլորտում կատարելագործված զինված ուժեր: Անհրաժեշտ է պաշտպանական համակարգ, որը կվայելի հանրության վստահությունը, հայտարարել է Սարգսյանը:
«Յուրաքանչյուրը պետք է պատկերացնի, թե ինչպես է օգնում երկրի պաշտպանունակությանը: Մեր խնդիրն է այդ գաղափարախոսությունը յուրաքանչյուր հային հասցնելը: Մենք միայն այդպես կկարողանանք պաշտպանությունը արդյունավետ ներդնել երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման մեջ»,- հայտարարել է նա:
Զինված ուժերում պետք է երաշխավորել մարդու հիմնարար իրավունքների եւ ազատությունների պահպանումը, հավելել է նախարարը:
Բանակն է պահպանում երկրի խաղաղությունն ու անվտանգությունը: Բայց այդ նպատակների համար մեծ միջոցներ են ծախսվում: Հարկավոր է կառավարման այնպիսի մշակույթ ստեղծել, որը թույլ կտա ոչ միայն սպառել, այլ նաեւ դառնալ երկրի զարգացման առաջատարը:
ArmHiTec-ի վերջին ցուցահանդեսը ցույց տվեց, որ բանակը կարող է դառնալ էլեկտրոնիկայի, օպտիկայի, կիբերնետիկայի առաջատար մշակող եւ պատվիրատու, հայտարարել է Սարգսյանը: «Մենք կարող ենք ոչ միայն սպառազինությունն արդիականացնել եւ մեծացնել մեր զինծառայողների անվտանգությունը, այլ նաեւ կրկնակի եւ խաղաղ նշանակության ապրանքների արտադրության համար պայմաններ ստեղծել՝ պատվերներ նեգրավելու նպատակով»,- հավելել է նա:

YEREVAN. - The army should become the flagman of Armenia’s economic development and innovation.
Defense Minister of Armenia Vigen Sargsyan said the aforementioned in the parliament Thursday at the debates on the new Government program.
The country needs armed forces which are improving themselves in military art and science.   A defense system is needed which would enjoy the society’s confidence, Sargsyan said.
“Everyone should have an idea on how they can help the country’s defense capacity. Our task is to bring this idea home to every Armenian. Only this way can we effectively involve the defense area in the socio-economic development of the country,” he stated.
In the Minster’s words, it is necessary to guarantee observing of the fundamental human rights and freedoms in the armed forces.
The Army ensures the peace and security of the country, great amounts being spent to this end.  Thus, it is necessary to develop such a governance culture, which would allow to not only consume but also turn into the flagman of the country’s development.
The recently held ArmHiTec exhibition showed that the army can become a leading developer and customer in the areas of electronics, optics and cybernetics, Sargsyan stated.
“We can not only modernize the weapons and increase the security of our servicemen, but also create conditions for manufacturing goods of dual and peaceful purpose to attract orders,” he added.