2019 թվականին Հայաստանի էներգահամակարգերի կառավարման կենտրոնը նախկին ԽՍՀՄ երկրներից լավագույնը կլինի։ Այս մասին հոկտեմբերի 27-ին խորհրդարանում ասել է էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը՝ ներկայացնելով «էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը։
Նրա խոսքով՝ բոլոր ենթակայաններում կլինի ինֆորմացիայի հավաքագրման ու կառավարման համակարգ։ Համակարգը ավտոմատ  օպերատիվ որոշումներ կկայացնի այս կամ այն էներգետիկ օբյեկտի միացման կամ անջատման մասին։ Դա մեկ վայրկյանից էլ քիչ է տեւելու։ «Հիմա էլ ենք լիարժեք տվյալներ ստանում, ուղղակի 2-3 տարուց կունենանք նոր համակարգ»,– ասել է Գալստյանը։

В 2019 году центр управления энергосистемой Армении станет одним из лучших в странах бывшего СССР. Об этом заявил в парламенте Армении 27 октября замминистра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Арег Галстян, представляя проект изменений в законе «Об энергетике».
По его словам, на всех подстанциях будут установлены системы сбора и передачи информации в диспетчерский центр. Там система автоматически будет принимать оперативные решения о включении или выключении того или иного энергетического объекта. Анализ данных для принятия решений будет занимать доли секунды. «Мы и сегодня полноценно владеем данными энергосистемы, но с 2018 года у нас будет система нового поколения», - отметил Галстян.