Արցախում փետրվարի 20-ին կայանալիք Սահմանադրական բարեփոխումների նախագծին դեմ են քվեարկել երկու խմբակցություն` «Դաշնակցությունն» ու «Ազգային Վերածնունդը», սակայն «դեմի» ակտիվ քարոզարշավ անելու է միայն «Ազգային Վերածնունդը»:
NEWS.am-ի հետ զրույցում «Դաշնակցություն» խմբակցության պատգամավոր Վահրամ Բալայանը նշեց, որ իրենք իհարկե կներկայացնեն իրենց ծրագրերը, սակայն ծայրահեղ քայլերի չեն դիմելու:
«Մենք այսպես ասած տրամադրված չենք ծայրահեղ քայլերի, որը կարող է ապակայունացնել իրավիճակը: Մենք կարծում ենք, որ յուրահատուկ իրավիճակում ենք գտնվում, ճիշտ է Հայաստանի Հանրապետոթյունը նույնպես ծանր վիճակում է` Ղարաբաղյան հարցի չլուծված լինլու հետ կապված, բայց այնուամենայնիվ, մենք ավելի բարդ կացության մեջ ենք եւ չենք կարող մեզ թույլ ինչ-որ տեղ շռայլություն այն առումով, որ հանրությունը երկփեղկվի, խնդիրներ առաջանան, որովհետեւ քաջ գիտակցում ենք, որ մենք քանակով քիչ ենք եւ չենք կարող եղած ուժերը բաժան-բաժան անել եւ հնարավորություն տալ թշնամուն լուծել իր խնդիրները»,- ասաց նա:
Վահրամ Բալայանը նկատեց` որպես քաղաքական ուժ, իրենք պատասխանատվություն են կրում Արցախի ճակատագրի նկատմամբ եւ չեն կարող նման կտրուկ քայլերի դիմել:
«Ազգային Վերածնունդ» խմբակցության անդամ, համանուն կուսակցության նախագահ Հայկ Խանումյանը, սակայն, լիահույս է, որ «Դաշնակցությունը» նույնպես կմիանա «դեմի» քարոզարշավին. «Մենք հույս ունենք, որ Ազգային ժողովին սահմանադրական փոփոխությունների նախագծին դեմ քվեարկած «Դաշնակցությունը» նույնպես կմասնակցի «դեմի» քարոզարշավին, և մենք այս հարցում համագործակցության հնարավորություն կունենանք:Առհասարակ, մենք մեծ սիրով պատրաստ ենք համագործակցել բոլոր այն ուժերի ու գործիչների հետ, որոնք դեմ հանդես կգան փոփոխությունների նախագծին»;
Ինչ վերաբերում է ապրիլյան պատերազմից հետո Արցախ վերադարձած Սամվել Բաբայանի հավանական մասնակցությանը, Հայկ Խանումյանը նշեց, որ Բաբայանը սովորաբար ներքաղաքական հարցերին ակտիվ չի մասնակցում, նրան առավել հետաքրքրում են պաշտպանունակության բարձրացման, պաշտպանական սպառազինության ձեռքբերման և նմանատիպ հարցեր:
Նշենք, որ հունվարի 17–ին, ԼՂՀ խորհրդարանը հաստատել է սահմանդրական բարեփոխումների փաթեթը 20 կողմ, 7 դեմ եւ 1 ձեռնպահ ձայներով: Հանրաքվեն տեղի կունենա փետրվարի 20-ին:
Եթե կա վստահությունը, ընտրությունը կարելի է անել անգամ սեւ ու սպիտակ քարերով. Ավետիք Իշխանյան
Երբ 1995 թվականին ընդունվել Հայաստանի առաջին Սահմանադրությունը, դա Հայաստանի ժողովրդավարության եւ անկախ Հայաստանի առաջին քննությունն էր, եւ այդ քննությունը Հայաստանը չբռնեց...

Активную агитационную кампанию против проведения конституционных изменений в Нагорно-Карабахской Республике проведет только партия «Возрождение», несмотря на то, что в Национальном Собрании Нагорно-Карабахской Республики против проекта конституционных изменений проголосовали две фракции – АРФ Дашнакцутюн и «Возрождение».
В беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am вице-председатель Национального Собрания НКР, депутат от АРФД Ваграм Балаян отметил, что они представят свои программы, но не прибегнут к крайним мерам. «Мы не настроены на крайние шаги, которые могут дестабилизировать ситуацию. Мы считаем, что находимся в ситуации, когда не можем позволить разобщения общества», - подчеркнул Ваграм Балаян. АРФ Дашнакцутюн, как политическая сила, согласно вице-спикеру парламента, несет ответственность за судьбу Нагорного Карабаха и не может обострять ситуацию.
Член парламентской фракции «Возрождение», председатель партии Айк Ханумян, однако, надеется, что АРФД тоже присоединится к агиткампании против конституционных изменений в Нагорном Карабахе. «Мы надеемся, что в этом вопросе у нас будет возможность сотрудничества. Мы готовы сотрудничать со всеми теми силами и деятелями, которые выступят против этого проекта изменений», - отметил Айк Ханумян.
Что касается возможного участия в агиткампании вернувшегося в Нагорный Карабах бывшего командующего Армией обороны НКР Самвела Бабаяна, депутат отметил, что Бабаян обычно не участвует во внутриполитических вопросах, его больше интересуют вопросы повышения обороноспособности, приобретения оборонного вооружения.
Напомним, 17 января парламент Нагорно-Карабахской Республики одобрил пакет конституционных изменений: 20 депутатов проголосовали «за» законопроект, 7 – «против», и 1 парламентарий воздержался. Референдум намечен на 20 февраля текущего года.
Правовед: Конституция не может диктовать всю общественную жизнь Армении
Отдать предпочтение не декларированию прав человека, а обязательствам государства по их реализации...